15. Květen 2011 0

Na úvod

Když jsem byla ještě malé dítko, babička mi vymačkávala citrón do skleničky. Říkala tomu ”zdravý štamprle” a jak jsem se křenila s obličejem zkřiveným v kyselé křeči, usmívala se a omluvně mi vysvětlovala, “Budeš zdravá jako řípa!” Koho by napadlo, jaký rozměr mohou taková slova dostat o necelých 20 let později. Dnes, nejen že už si jen tak někdo nedá panáka citronu, ale mnoho lidí nejspíš ani neví, co to taková řípa vlastně je. Od moudrých, babských rad našich babiček jsme se (ne)úspěšně přesunuli k modernímu rychlému stylu stravování a pilulkám na každou bolístku. Kdo by si byl pomyslel, že amarouny, co je každé odpoledne před zprávami připravovala Dáda Patrasová v Návštěvnících a co jsem je z gauče s ohromením sledovala jako symbol naprostého sci-fi, budou za pár let běžně k dostání ve všech obchodech.

Původní úžas nad instantním kuřetem, které povstane z prášku zalitého vroucí vodou ale vystřídala otázka, co taková věc provede poté, co projde naším trávicím traktem? Úmrtní statistiky ukazují, že odpověď je celkem jasná. Kardiovskulární onemocnění a rakovina jsou již léta hlavní příčinou úmrtí v západním světě. Dobrá zpráva ale je, že máme štěstí v neštěstí a “jsme to, co jíme”. Babičky měly tuhle moudrost vždycky, když sbíraly bylinky, sladily medem a přepouštěly máslo a my ji máme také, jen se zdá, že jsme ji na cestě k “pokroku” nějak pozapomněli. A tak se ládujeme amarouny a prášky všeho druhu a potom vymýšlíme překombinované diety a zapíjíme další, ještě překombinovanější prášky, které mají napravit to, co zavinily ty předešlé. Přitom je to všechno tak jednoduché. Naše tělo ví samo nejlépe, co potřebuje, v jakém množství a kde to získat. MY to víme…jenom o tom (už a ještě) nevíme.:) A tím se dostáváme k účelu tohoto blogu.

Chtěli bychom Vám zde poskytnout informace týkající se zdravého životního stylu od rad ohledně toho, jak a kde začít, přes povídání o jednotlivých potravinách, nesmyslných dietách, józe, apod. až po recepty. Žít zdravě je totiž lehčí, než se zdá a taky je to zábava. Nás to baví tolik, že si zkrátka nemůžeme pomoct a potřebujeme to svoje nadšení ventilovat i veřejně. Doufáme, že tohle zapálení budete sdílet s námi a budete nás rádi číst!:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *