22. Květen 2011 0

Víte, že…

220px-Question_mark.svg

 

  • Víte, že pokud pijete vodu z vodovodu, měli byste ji nechat alespoň 5 minut odstát?

– Chlór, který ošetřená voda obsahuje, totiž potřebuje dostatek času k tomu, aby vyprchal.

  • Víte, že ze syntetických doplňků stravy nezískáte nikdy tolik vitamínů jako z ovoce nebo zeleniny?

– Je to z toho důvodu, že na rozdíl od přírody, která skoro vše vyrábí v tzv. P formě, většina syntetických preparátů je vyráběna v tzv. formě L. Označení L a P znamenají u vitamínů a aminokyselin orientaci molekuly v prostoru. Podstatou „pravotočivosti“ P a „levotočivosti“ L je ta, že má molekula jednotlivé stavební kameny v naprosto stejném pořadí, akorát, že zrcadlově. Důležitý je z toho všeho především fakt, že lidské tělo je schopno využít více právě přírodní formu P, která je obsažena v přirozeném zdroji, tedy hlavně v ovoci a v zelenině (Astl a kol. 2009; 34-35).

  • Víte, že při strečinku a protahování nemáte v pozicích kmitat, ale setrvávat?

– Jde totiž o to, že kmitáním se svaly stále smršťují a natahují, ale neprotahují.

  • Víte, že jídlo složené z kvalitních bílkovin je vhodnější večeří než samostatný zeleninový salát?

– Bílkoviny (a těmi nemyslím hned půlku krocana,:) ale například sýr cottage nebo gervais  a kousek nějakého tmavého pečiva) totiž tělo využívá k obnově a regeneraci měkkých tkání. Kdežto samotná čerstvá zelenina, obzvlášť pokud se chystáte jít po večeři brzy spát, je na noc hůře stravitelná.

  • Víte, že i když spadá ovoce do zásadotvorných potravin, může se změnit v kyselinotvorné?

– Je tomu tak v případech, kdy je ovoce předčasně sklizené a jeho kyseliny se nestačily zneutralizovat při zrajícím procesu (což se, upřímně řečeno, děje u nás v podstatě s každým ovocem – zvláště s tím exotickým, a proto je nechávejte alespoň částečně dojít za oknem na sluníčku.)

  • Víte, že máme v těle „zlý“ i „hodný“ cholesterol?

– Škodlivý cholesterol má označení LDL, pro „hodný“ se používá HDL a jeho role spočívá ve „vymetání“ přemíry „zlého“ cholesterolu z cévní stěny. Protože však toho prospěšného je 4x méně než toho škodlivého, nemůžeme počítat s tím, že by si naše tělo samo od sebe s přebytkem LDL cholesterolu poradilo. (Astl 2009, 154).

  • Víte, že byste to neměli přehánět s minerální vodou?

– Pokud totiž obohacené vody pijete pravidelně (tedy více než jednu sklenici denně- ideální poměr je 1:5 minerální vody ku obyčejné) a nevydáte během dne témeř žádnou energii, nadměrné minerály se ve vašem těle usazují a mohou zanášet cévy, zvyšovat krevní tlak, vytvářet ledvinové kameny apod.

A na závěr, zkuste si v horkých letních dnech do sklenice vody hodit místo citronu pár koleček salátové okurky, pro mě to byla dneska příjemná změna!:)

ZDROJ:

Astl, J., Astlová E. a Marková E. 2009. Jak jíst a udržet si zdraví. Praha: Maxdorf. 34-35.

OBRÁZEK:

Wiki commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *