25. Červenec 2011 21

Odšťavňuji, odšťavňuješ, odšťavňujeme

Fresh vegetable juices on wooden table, on green background

Tak jsem si konečně koupila odšťavňovač!:)

Jednak jsem pořád všude četla o zázračných účincích ovocných a zeleninových šťáv a druhak jsem se tak už předpřipravila na detoxifikační kůru kterou plánuji na podzim. Člověk během ní po několik dní popíjí jen zelenino-ovocné džusy, které mu z těla vyženou všechny neduhy, ale o tom jindy.

Šťávy na hrad!:):

Ozdravné účinky ovocných šťáv byly vždy proklamované všemi tradičními kulturami, jejichž lékařská nauka vychází z vlastností přírodních plodin. Domáci džusy jsou totiž výtečným a koncentrovaným zdrojem všech možných vitaminů a minerálů, jichž můžeme mít někdy z běžné stravy nedostatek. S vitamíny je to v naprosté většině tak, že čím více jich člověk do sebe dostává, tím lépe, protože podporují enzymatické reakce v těle, imunitu, funkci v zásadě všech orgánů a dokonce v mnoha případech i psychické zdraví (Ballentine 1978). Funkce a přínos těchto mikroživin jsou téměř nekonečné. Myslím, že už musím mít opotřebovanou čelist od toho, jak často mi padá úžasem, když čtu o tom, jak se např. vitaminem C dá léčit téměř vše od nachlazení přes deprese až po rakovinu (Hoffer & Saul 2008).

Existují sice doporučenné denní dávky vitaminů, které by se teoreticky neměly přesahovat, nicméně příznaky vitaminové toxicity mají většinou podobu maximálně lehkých bolestí hlavy nebo průjmů (Ballentine 1978). Navíc, o předávkování lze hovořit víceméně jen v souvislosti s koncentrovanými syntetickými doplňky stravy, nikoli s ovocem či zeleninou. Těch by bylo většinou zapotřebí sníst neuvěřitelné množství, abychom se “otrávili” (Hoffer & Saul 2008).

Proč domácí a ne kupované:

Mnoho lidí se domnívá, že pití kupovaných šťáv je v zásadě úplně to samé jako pití těch domácích. Koneckonců džusy byly vždycky v obchodech prezentované jako “zdravé”, “podporující imutinu”, bla bla bla. Problém je v tom, že naprostá většina běžně prodávaných džusů vlastně vůbec džusy nejsou. Jsou to nápoje vyráběné z ovocných koncentrátů, které jsou jednak chemicky a tepelně upravované, takže o veškeré vitaminy přišly, a navíc jsou také doslazované. Některé džusy na trhu (zejména z vína, brusinek, apod.) mohou obsahovat až kolem 8 kávových lžiček cukru na 100ml! Až půjdete příště nakoupit, podívejte se na zadní etiketu na obsah cukru a můžete si vše snadno spočítat (1 kávová lžička = cca 4g cukru).

Domácí šťávy oproti tomu nejsou nijak doslazované, jsou čerstvé, takže si zachovávají všechny vitamíny a navíc obsahují také vlákninu. Odpad, který vám po odšťavňování zůstane potom ještě můžete většinou nějak recyklovat, třeba tím, že ho přidáte do jogurtu, musli, apod.

OBH Nordica 6754:

A teď už k tomu mému novému zázraku! Poté, co jsem prošla nejrůznější internetové testy a diskuse, jsem si nakonec vybrala švédský odšťavňovač OBH Nordica 6754, který byl iTestem.cz vyhodnocen jako výborný poměr cena/výkon. Původně jsem uvažovala o výrobku od Catlera, který celý test vyhrál, ale jeho cena se pohybuje kolem 5 000kč, což mi přišlo trochu moc (podrobné informace o tom, jak správně vybírat odšťavňovač najdete třeba na zde).
Nordica stojí půlku a tady je mé hodocení jejích jednotlivých vlastností:

OBHnordica6754_m

Kompozice:

+ Celý přístroj je z kvalitního plastu, sítko je kovové a ve výbavě je na něj i kartáček.
+ Konvička má oddělovač na pěnu.
+ Dávkovací otvor je krásně veliký, takže jím projde i celé jablko nebo pomeranč. Odpadá tak zdlouhavý proces přípravy – krájení ovoce a zeleniny, které je po čase pěkně otravné.
+ Na výběr jsou dvě rychlosti odšťavňování; příkon 700 W, 14 000 otáček za min.

Výtěžnost:

+ Byla pro mne ve výsledku hlavním rozhodovacím kritériem. V testu byla druhá nejlepší a opravdu, zatím jsem velice spokojená. 250ml sklenici obvykle naplním ze dvou mrkví a jednoho jablka, přičemž drť v odpadní nádobě je naprosto suchá.

Čištění:

To je jediná věc, kterou bych svému odšťavňovači zatím vytkla. Sestává totiž asi z 6 kusů a jeho čištění je proto občas dost zdlouhavé.

Obecně jsem s Nordicou velmi spokojená. Odstředila mi zatím vše úplně bez problémů, dokonce i jablka, z nichž se často může stát spíš pyré. Šťávy je hodně a chutná výborně. Kapacitně je přístroj jako dělaný pro rodiny nebo objemnější provoz, protože konvička pojme až 1,4 l. Já ho používám sama, takže je možná až příliš veliký, ale zase mi díky tomu odpadá trápení s krájením surovin. Jedinou slabinou je, jak už jsem zmínila, čištění, ale pokud má člověk myčku, může si vesele odšťavňovat a zbytek práce nechat na ní.:)

ZDROJE:

Ballentine, R. 1978. Diet & Nutrition: a Hollistic Approach. 25th reprinting 2010. Honesdale: Himalayainstitute.

Hoffer, A. and Saul, A. W. 2008. Orthomolecular medicine for everyone: Megavitamin Therapeutics for Families and Physicians. Laguna Beach: Basic Health Publications.

iTest: http://www.itest.cz/bila%20technika/test-odstavnovace.htm

OBRÁZKY:

http://savingdinner.com/wp-content/uploads/Juicing5.jpg. Vyhledáno 22.3.2013.

http://www.itest.cz/bila%20technika/test-odstavnovace.htm. Vyhledáno 22.3.2013.

21 komentářů k článku Odšťavňuji, odšťavňuješ, odšťavňujeme

 1. Zdravím, co říkáte na tyhle klasické odšťavňovače http://www.testkvality.cz/test-odstavnovace/ ? Zajímají mě především ty Catler JE 4010 a JE 4011, šnekový nechci. Má někdo zkušenosti?

 2. Já už bych si odšťavňovač Kuvings nikdy nekoupil. Pořídili jsme přístroj této značky před třemi lety dětem, a po roce odešel. Bez příčiny. Servis nám oznámil, že to byla naše chyba a že nám nepomohou. Záruka zamítnuta, tak co, no… koupili jsme nový, Catler JE4010 a s tím jsem výrazně spokojenější. A nejen já, je dobře hodnocený na internetu (třeba i zde, ať mě nikdo nenapadá, že nepřikládám zdroj: https://vas-pomocnik.cz/odstavnovace/).

 3. Tak já mám také odšťavňovač kuvings a jsem maximálně spokojená.

 4. Kuvings je supr odšťavňovač. Jsem ráda, že jsem dala na radu známé a tenhle si pořídila.

 5. Já si tedy koupila tento odšťavňovač :http://www.atranet.cz/kuvings-b6000s-ns-621-stribrny/d-71817 a max. spokojenost.

 6. zdravím, taky bych vám ráda řekla můj názor na domácí šťávy.. já se tomu hrozně bránila, ale přítel mě přemluvil a pořídili jsme si šnekový odšťavňovač a každé ráno si děláme štávy..jako jo je to práce s tím, ale stojí to za to.. zaprvé šťáva ráno pěkně zasytí a fakt mám pocit, že s mám víc energie a jsme méně nemocní.. ale věřím, že se tomu blbě věří když to člověk nevyzkouší.. hledala jsem kolem toho hodně informací a dost jsem se dočetla na eujuicers.cz tam toho mají dost vysvětleného.. štávy fakt doporučuju :-)

 7. Cena za odšťavňovač vs. cena surovin
  Nedá mi to, abych se nepodělil o své zkušenosti. Jednoho dne jsem se konečně rozhodl vyrábět si a pít čerstvé zeleninové a ovocné šťávy. Dobrá, co si na to pořídíme? Odstředivý odšťavňovač jsem zamítl pro všeobecně udávanou malou výtěžnost (=mnoho šťávy zůstane ve vyhazované vláknině) a velmi rychlou oxidaci šťáv, které je nutné ihned vypít. Takže něco kvalitnějšího. Ideálním kompromisem se jevil lepší šnekový jednohřídelový odšťavňovač v ceně kolem deseti tisíc. Recenze hýřily chválou nad kvalitou šťáv lisovaných zastudena, suchou dužinou a snadným mytím. Další kandidáty v pořadí, dvouhřídelové stroje, jsem kvůli přílišné ceně zavrhl. Například dvacet pět tisíc za vychvalovaný nerezový Angel Juicer se mi zdálo příliš. Takže nám doma přistál nádherný rubínově červený Sana 707 vyrobený z materiálů bez BPA a se zárukou pět let + deset let na motor. Krása. Čištění snad nemůže být jednodušší, zabere tak dvě minuty. Práce s ním je radost. Je to pomalá, až meditativní práce, kdy se těšíte, jak vám pomaličku ve skleněné karafě přibývá tekuté zdraví. Nedivím se těm pochvalným recenzím.
  Jenže… ty recenze byly psány nadšenými uživateli po týdnu používání. Já jsem za dva měsíce došel k jinému poznání. Začal jsem si všímat, jak je odpadní dužina vlhká. Nejvíc ze zelí, kapusty, řepy. Na rady některých recenzentů jsem ji cpal do stroje podruhé a vskutku z ní ještě dost šťávy vykapalo. Jenže to je už velmi časově náročné, drť prochází traktem mašinky mnohem pomaleji. A stále zůstává vlhká. Našel jsem si tedy srovnávací testy výtěžnosti odšťavňovačů. A vida! Dražší modely vymačkaly mnohem víc šťávy, zhruba o 10-30% víc než ten můj. Zdá se to nepodstatné? Spočítejme to. Každý týden nakupuji od „bedýnkové“ firmy zeleninu a ovoce za 1300-1500 korun. Kupuji v bio kvalitě, když už to dělám pro zdraví. Ale z této ceny kvůli nízké účinnosti vyhazuji téměř čtvrtinu, to jest hodně přes 300 korun! Za měsíc to činí 1200 a za rok takto vyhodím na kompost zhruba 15000 korun. Ha! Za rok by se mi vrátila investice (ano, investice) do toho superdrahého Angela! A další roky bych díky menším nákupům jen šetřil.
  A to není vše. I Angel nebo v jeho kategorii také velmi dobrý Green Star ještě zanechávají vlhkost v dužině. Kolik? To prozradily srovnávací testy s lisy. Z odpadu těchto kvalitních strojů dokáže lis vyždímat ještě dost šťávy. A stále to není vše. V těch posledních zbytcích tekutiny, které zelenina vydá, se nachází největší množství prospěšných látek. Mnohem víc, než by odpovídalo prostému většímu množství šťávy. Takže? Za svůj krásný odšťavňovač si můžu postavit ještě lis. Nabídka je však omezená. U nás lze koupit u jediného dodavatele lis Jasna značně industriálního designu. Vzhled bych přijal, ale jinak to nebude ideál, například trubička na odvod šťáv se bude špatně čistit. Druhý dostupný typ, ve světě rozšířený Welles press, se už kupuje až v USA a přijde stejně jako Jasna na deset tisíc plus doprava. To se stále za rok vrátí. Od koupě mě ale odrazuje vyšší pracnost. K pomalé práci na šnekovém strojku přibude ruční lisování. Hezká činnost, ruční práce dodá šťávě správnou energii. Jenže kde má člověk brát tolik času? I tak už je to dost náročné. Odpověď se vynořila již dřívě při pátrání po vyšší výtěžnosti. Možná již tušíte. Norwalk. Téměř legendární odšťavňovač, který se v průběžně upravovaných verzích vyrábí někdy od roku 1940. Vypadá trochu jako mikrovlnka, v levé části je léty vývoje propracovaný drtič, z něhož se pomleté suroviny kladou do druhé části, kde je motorem poháněný lis. Práce s ním je tedy rychlejší, protože zatímco lisujete, můžete cpát do trubky další zeleninu. Zpracuje všechno a jeho nerezové části semelou i všechny trávy, listy, ořechy a podobně, což si u plastového Sana nejsem jistý (i když to výrobce tvrdí, ale třeba len ho dostal). Ještě jedna výhoda proti mému současnému stroji a jemu podobným (Omega, Hurom, Catler a další). Všechny mají výrobcem omezenou dobu provozu na maximálně 30 minut. A to je problém když děláte šťávy víc, třeba už jen litr. Zejména když tam dužinu cpete dvakrát. To se začne tělo značně zahřívat a zevnitř smrdět po spálených plastech a hřídel je po vytažení neuchopitelně horká. Norwalk nic nezastaví. Je konstruovaný na dlouhou výdrž a léta provozu. Navíc když si někde pořídíte vylepšený model, je k němu teploměr, který hlídá teplotu drtícího nože, aby se při dlouhé práci suroviny nezahřívaly nad 40 stupňů.
  A cena za tento super stroj? Děsivá. K tomu dnešní kurz dolaru a drahá doprava z USA a ještě zlodějské clo a DPH. Ale úsporami za nákup zeleniny a ovoce se vše splatí ještě čtyři roky před koncem záruky. S přidanou hodnotou největšího množství enzymů, vitamínů, stopových prvků a minerálů, které lze z produktů ze současných vyčerpaných půd dostat.

  Tak co, koupíte si odšťavňovač v akci za 1500 s dopravou zdarma? (Samozřejmě, když máte velkou zahradu nebo odšťavňujete jen občas, stačí jakýkoliv stoj. Já taky dělám ranní šťávu z jablek na odstředivce, je hotová za pár minut a hned se vypije.)

 8. Musím říct, že na šťávičkách z ovoce a zeleniny si taky dost ujíždím – pokaždé různě kombinuju zdánlivě nekombinovatelné a užívám si, co z toho vznikne (i když se mi párkrát taky stalo, že to byl pěkný hnus :D). Navíc mi hrozně pomáhají i na imunitu, protože na posezení bych asi nezvládla sníst takové množství ovoce nebo zeleniny, jaké se vejde do jedné skleničky, takže to je spousta vitamínů. No a díky tomu jsem v podstatě nemarodila ani nepamatuju, je fakt, že si teda ještě beru jako podporu imunity biopron forte, ale jinak kromě toho nic a jsem v pohodě.

 9. Chci se jen podělit o zkušenost s odšťavňováním. Jedním slovem, vlastně třema, „MOHU JEN DOPORUČIT“ :) Chvíli jsem se přípravě šťáv doma bránila, především taky kvůli ceně odšťavňovačů na trhu, ale naštěstí mě osvítilo (resp. jsem byla udolána argumenty okolí), odšťavňovač jsem si pořídila a teď jen mohu všem děkovat. Zaivestovala jsem do všestranné šnekového zázraku Omega (pro upřesnění http://www.eujuicers.cz/cs/katalog/odstavnovace/domacnosti/snekove-odstavnovace/omega-8006) a nemohu si ho vynachválit. Zvládá odšťavnit téměř vše, co do něj nacpu, snadno se čistí :) Inspiraci na kombinování ovo-zele-apod. hledám na internetu a i když člověk občas šlápne s chutí vedle, je stále co objevovat. Jo a hlavně, od té doby, co odšťavňuji se cítím mnohem lépe a zbavila jsem se do té doby častých nachlazení, chřipek, … Takže, pokud někdo váháte a pročítáte tyto řádky, rozhodně se do odšťavňování pusťte! :)

 10. Lidi Ahoj…Info o vodě nejlépe na http://www.pust.cz…dále pak v knihách od pana Masaru Emoto (a)…a co se týče odšťavňovačů tak zajímavá témata i infa např. na http://www.freshness.cz … neděkujte…ze zásady…rozšiřujte dál ;)

 11. Pořídili jsme OMEGA Juicer, který je šroubový a nízkootáčkový (nezahřívá tolik šťávu) a jsme také spokojeni.

 12. A není to zbytečně drahá záležitost? Vždyť kolik stojí ovoce. To si urvete kapsu, pokud tedy nejste za vodou. osobně piji vodu z vodovodu, a je mi dobře.
  Ne, že by mi to nechutnalo, ale nemám v to finanční aklééé

  • Dobrý den, Jirko,

   voda je samozřejmě hlavní tekutinou, kterou by měl pít každý. Šťávy totiž nejsou ani tak nápoje jako spíš něco mezi nápojem a jídlem. Proto jsou ale taky tak výjimečné, protože nejen jsou koncentrovaným zdrojem vitaminů. Ty sice najedete i v ovoci a zelenině „v původním stavu“, ale zatímco 3 mrkve, jablko a půlku řepy byste asi těžko spořádal najednou, se šťávou tento problém mít nebudete. :-)

   Jinak si myslím, že rozhodnutí, za co utratíme své peníze je otázkou priorit a preferencí. Někdo si koupí mobilní telefon, někdo kabelku, někdo odšťavňovač…Pokud nejste fanda džusů, pak jistě utraťte své peníze někde jinde. :-)

 13. Dobrý den, přemýšlím také o pořízení tohoto zázraku a chtěla bych se zeptat na Vaše zkušenosti s odšťavňováním rybízu a malin. Už jste také někdy zkoušela vyrobit mléko (např. sojové)?
  Předem s díky
  Zuzka

  • Dobrý den, Zuzko!

   Ono se to s odšťavňovači má tak, že se vyrábí 2-3 typy strojů právě podle toho, na jaké ovoce či zeleninu ho primárně chcete. Odstředivý odšťavňovač jako mám já, je nejlepší na větší plodiny, co mají velký obsah vody (jablka, citrusy, kořenová zelenina, atd.). Potom se dělají tzv. lisovací nebo šroubové odšťavňovače a ty jsou ideální zejména pro sušší nebo méně objemné ovoce a zeleninu. Mezi ty by patřily právě třeba bobule jako borůvky, rybíz, maliny a také listová zelenina. Vylisovat můžete dokonce i své vlastní oleje z oliv, ořechů, semínek, apod. Než si tedy odšťavňovač koupíte, je dobré si rozmyslet, co vlastně chcete nejvíc odšťavňovat. Odstředivky jsou v normálních domácnostech používané nejčastěji, protože využití lisů je přece jen docela speficické a má smysl třeba hlavně pro vitariány, kteří jedí vše jen v syrovém stavu. Potom se myslím ještě dělají stroje, které mají obě funkce zároveň, ale za jejich cenu byste si mohla zaletět na Mars. :-)

   Já osobně si z bobulí dělám většinou smoothies, tzn. rozmixuji je se sojovým/ rýžovým /ovesným mlékem a ještě si do toho přidávám lněné semínko, obilné klíčky nebo jiné dobroty a je to bájo! Do odšťavňovače jsem je zatím nesypala, protože by si s nimi nejspíš nevěděl moc rady a zůstalo by mi hodně nevytěženého odpadu.

   Sojové mléko jsem zatím nezkoušela vyrobit, ale už jsem o tom několikrát přemýšlela. Nemělo by to být totiž vůbec těžké a vy jste mi to teď hezky připomněla. Díky za tip! :-) Až budu mít chvilku, zkusím ho a dám vám vědět.

   Přeji krásné léto a díky za dotaz!

   Karolína

  • Tak jsme si pořídili teď ten nový typ Kuvingsu – fakt skvělý odšťavňovač. I čištění je jednoduché.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *