17. Únor 2012 23

Fitko versus BodyRock 0:1

tomb-raider-underworld-wallpaper-ready-to-fight

Pořádně jsem nevěděla jak vlastně začít. Potila jsem se ve fitku, zvedala činky, běhala na pásu a dělala dokola nesmyslné úkony, které mě vlastně nikdy moc nebavily. Ale vidina toho, že budu vypadat jako Lara Croft před plastikou (nemám prsa velikosti 85F :)) mě prostě hnala vpřed. Vlastně celý ten koncept toho, že mám být zavřená s cizími potícími se lidmi, kteří buďto hekají, nebo na vás ustavičně zírají se mi nikdy nelíbil. Vyzkoušela jsem dokonce i různé trenéry, kteří se mi snažili poradit, jak na to (dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí, o které se s vámi ráda později podělím) a pak se mi jednou stala taková prima věc.

Seznámila jsem se s trenérem, který mě nenutil oblézat všechny ty mašiny, co jsou jako továrny na svaly. Vysvětlil mi, že běhací pás je sice pruda, ale v zimě ho ocením. Poučil mě, že jsou dva druhy strečinku (dynamický před tréninkem a statický po něm – viz cvičební plán níže), které je potřeba provádět, protože jsou pro tělo, svaly a klouby před a po sportovním výkonu hrozně důležité. A hlavně, že pokud nechci během cvičení přibírat na objemu (svalech) mám začít cvičit s vlastní vahou těla a doplňovat to aerobním tréninkem. V hlavě se mi rozeznělo „jupí!“ už nebudu muset zvedat činky!:) Samozřejmě to není tak úplně pravda. Podstata ale skutečně spočívá v úplně jiném druhu cvičení, než že ve fitku pobíháte od jednoho stroje ke druhému a „kolíkujete“ zátěže. Sedáte si, leháte si, věšíte se a zuřivě se snažíte zvedat a pokládat kila železa. Typ tréninku, kterému se budu věnovat, se nazývá kruhový trénink a pro ženy, co chtějí mít štíhle a vysportované tělo, se zdá být nejvhodnější.

full-gym

Začala jsem tedy se svým vlastním kruhovým tréninkem. Pan Bulvas mi sestavil cvičební plán (najdete tam k němu i manuál, pokud to budete chtít taky zkusit), který měl dvě varianty A a B. A ty jsem střídala s denními pauzami, aby se tělo stihlo zregenerovat z komplexní zátěže. „Rehabilitace“ těla je totiž stejně důležitá jako cvičení. Jak to ale vlastně probíhalo? Nerada bych vás nudila dlouhosáhlými postupy, takže se to pokusím zkrátit. Vždycky jsme začínali rozehřátím těla na orbitreku, kde se zapojily ruce i nohy (5-10min) a pokračovali již zmíněným dynamickým strečinkem. Pak přišel na řadu samotný trénink, který trval kolem 45 min. Po něm následoval statický strečink a pokud měl člověk ještě sílu a chtěl jó zhubnout, měl si dát ještě tak 20min indiánského běhu na páse (1min běh/2min aktivní chůze). Bylo to super! Byla jsem endorfiny totálně zaplavená a světe div se, poprvé v životě jsem nelezla z fitka po čtyřech s vyplazeným jazykem. Jenže po asi 3 týdnech mě to zase přestalo bavit…

Abyste tomu ale rozuměli, tohle byl ten spouštěcí mechanismus. Tady jsem přišla na to, že opakování se prostě musím vyhnout, protože právě to mě děsně neeebaaavííí!:) Díky panu Bulvasovi jsem zjistila, co je důležité, co mám hledat a co funguje. A tak jsem na internetu našla stránky BodyRock.Tv, čímž se konečně dostávám k jádru pudla.

BodyRock mě totálně pohltil. První den jsem jenom četla a zkoumala, o co všechno vlastně jde. Není to totiž jen video blog o cvičení, ale celkový životní styl. A tak jsem zde objevila nejen skvělé sestavy cviků ale i odpovědi na otázky, jak správně skloubit stravu a trénink. Publikují tu i různé zajímavé a moc dobré recepty a články o vhodném sportovním vybavení. Zkrátka konečně jsem našla něco, co přesně pasovalo na to, co jsem celou dobu hledala.:)

zuzana

Jako správný patriot jsem patřičně hrdá na fakt, že jedním ze zakladatelů tohoto konceptu je Češka.:) Jmenuje se Zuzanase svým manželem Fredym vymysleli projekt, jak cvičit doma zábavnou formou, která přináší překvapivě rychlé výsledky, pokud si denně najdete alespoň chvilinku na vybití přebytečné energie. „Workouty“, jak říkají svým sestavám, totiž trvají jen od 4-30 minut. Jde v nich především o intenzivní intervalový trénink (tzv. HIIT – High-Intensity Interval Training), kdy se v různě dlouhých intervalech snažíte udělat maximální počet opakování (Reps). Sestavy jsou rozličné a zaručuji vám, že se u nich vážně úžasně zapotíte. Na jejich webových stránkách jich je milion, takže žádné opakování, nové cviky tu najdete skoro každý den. Navíc, pokud máte parťáka, sdílení výsledků je skvělá motivace. My s Karolínou se předháníme, i když se třeba nevidíme a posíláme si tak svoje skóre emailem…fantazii se meze nekladou!:)

Takže jestli vás také nebaví chodit do fitka a chcete si udržet kondici zadarmo, skočte do Bodyrocku rovnýma nohama. Třeba vás to chytne stejně jako nás!

Pozitiva BodyRockingu:

 • můžete ho provozovat kdekoli, kdykoli a s kýmkoli
 • workouty trvají jen 4-30min!
 • nepotřebujete žádné extra vybavení
 • nebude vás to nic stát
 • procvičíte si angličtinu ;)

Negativa BodyRockingu:

 • asi jediná nevýhoda spočívá v sebekázni. Pokud se totiž sami „nedonutíte“ nikdo to za vás neudělá
 • pro někoho může být angličtina handicapem, ale nebojte se, videa jsou srozumitelná

Zaujalo vás to a chtěli byste cvičení s BodyRockem také vyzkoušet? Jestli ano a nevíte jak začít, přečtěte si náš další článek: Kdy a jak začít s BodyRock.tv

ZDROJ:

http://www.bodyrock.tv/. Vyhledáno dne: 17.2.2012.

OBRÁZKY:

http://86bb71d19d3bcb79effc-d9e6924a0395cb1b5b9f03b7640d26eb.r91.cf1.rackcdn.com/wp-content/uploads/2011/03/tomb-raider-underworld-wallpaper-ready-to-fight.jpg. Vyhledáno dne: 29.3.2013.

http://tinyfitster.files.wordpress.com/2012/05/zuzana.jpg?w=580&h=402. Vyhledáno dne: 29.3.2013.

http://blog.leadapparel.com/wp-content/uploads/2013/02/full-gym.jpg. Vyhledáno dne: 29.3.2013.

23 komentářů k článku Fitko versus BodyRock 0:1

 1. Ahoj všichni,

  na BodyRock.tv jsem s přítelem narazili opravdu omylem… chodila jsem pravidelně cvičit jumping a posilko (tak tomu říkam, je to klasická hodina kardio+posilko pro ženy na 45min) a docla mě to bavilo, ale pak řišli fiananční potíže, moje operace a na cviční jsem se prostě vyprdla, ale nedalo mi to přece člověk může cvičit sám doma nebo ne?? no než jsem se opět vrátila ke cviční uběhnul pomalu rok(… přesně je to jen o vůli a zezačtku o donucení se (vyponout TV, vzít si boty a jít třeba běhat)… ke cvičení jsem se vrátila cca před měsícem, ale BodyRocking stále né a né vyzkoušet… musím poděkovat za tento článek, který mi otevřel oči a poposunul mě zase o krok dál, kdy mám chuť si jít koupit podložku a měřítko času (činky doma mám o malý míček na posilování)… nejsem zrovna typ hubené holky, tak mi držte palce ať něco shodím a zároveň vydržím a nepovolím… :D

  • Ahoj Kasei2 (původně jsem chtěla napsat, číslo5 ještě žije!:p),
   To je skvělý! A máme ohromnou radost, že tě článek „nakop“!:) budeme ti moc držet palce a když budeš mít chuť, budeme rády, když se s náma zase někdy podělíš o svůj úspěch ať už skrze posílené svalstvo, zhublá kila nebo prostě pohodu získanou z vlastního dobrého pocitu, že pro sebe něco děláš, má to smysl a výsledek!:)

   Hodně zdaru a pevné vůle!;)

 2. S Facebookem počítám, hned večer se s vámi skamarádím :D
  Ještě jsem se chtěla zeptat – na videích, na který jsem stihla už kouknout, si Zuzka zapisuje nějaký výsledky. Zřejmě kolik čeho zvládla za danou dobu udělat. Taky si zapisujete? A pak si vyhodnocujete, jak se vám zlepšila kondička? Nebo na to dlabete?

  • Jupííí! :)

   Jojo, určitě si je zapisuj. My na to s Karolínou máme dokonce excelovskou tabulku s grafama :D…teď jenom nevim s těma grafama, abyste si o nás nemysleli, že už jsme úplný mišuge :D :D. Ono je fajn, když si pak uděláš třeba WO, který jsi už někdy dělala a tím, že to máš zapsané, kolik si čeho kdy dosáhla, můžeš si to porovnat a zjistíš, jak moc jsi se zlepšila…nebo třeba zhoršila, ale spíš to první :). Takže zapisuj a vyhodnocuj, ono tě to bude motivovat. Ráda závodim, když nemám s kým i sama se sebou :D

  • Ahoj facebook na Vás je ten link nahoře?

 3. Ahoj,
  o bodyrocku jsem se dozvěděla teprve včera a skoro jsem z toho nemohla spát, jak mě to nadchlo. Zatím jsem tedy ve fázi studia a seznamování se s principem a tak, ale je mi jasný, že do toho půjdu. Protože: před 14 dny jsem si koupila permanentku do fitka a hádejte co … No nebaví mě to! Protože nemám ráda rutinu a stereotyp a o tohle v tom fitku přesně jde. Pořád dokola to samý. Takže doufám, že o víkendu dotáhnu bodyrock do dokonalosti po té teoretické stránce, a že brzo bude následovat stánka praktická, kterýmžto pádem lepší kondička, snad pryč celula a snad i trochu zpevněná postava :o)
  Mimochodem moc se mi líbí Váš blog – hned ho ukládám do „oblíbených“ a budu se těšit na aktualizace ;o)
  Mějte se moc pěkně a kdych si s něčím nevěděla rady, určitě se ozvu (jestli můžu :o)

  • Ahoj Inko,

   Nemohla spát?? Tak to byla taky moje prvotní reakce! :D Děkujeme za pochvalu a jsme radostí bez sebe, že jsme chytly novou rybičku. :D Jestli máš Facebook, přidej se k nám, budeš vědět o všem, co se na našem blogu šustne. :)

   Doufám, že tě BR chytne, je to fajn, nic to nestojí, když nepočítám vlastní úsilí a člověk z toho může být opravdu fit! Celula zmizí, to garantujeme obě :), důležité je jen dostatečně pít vodu a neflákat se! ;)

   Tak držíme ploutve a kdyby něco, napiš!!! Ahooooj!:)

 4. Ahoj chtěl bych taky zkusit BodyRock ale nějak se nemůžu v těch jejich stránkách zorientovat (jak vybrat cvičení, jaké intervali kdy cvičit atd. neumím anglicky což je taky trošku problém :D ) může mě s tím někdo pomoci ? Díky moc Majkl

  • Ahoj Majkle, :)

   Stránky teď nějak předělali a přijdou mi přehlednější. Pokud nejsi rozený angloman a navíc úplný začátečník, zkus se s google translatorem podívat sem: http://www.bodyrock.tv/getting-started-with-bodyrocktv/, udělali novou sekci pro začátečníky. Jinak stačí pozorně koukat na ta videa, teď se zase vrátili k tomu, že ukazují modifikace pro různě pokročilé, takže se člověk nemusí trápit s něčím, co fyzicky ještě nezvládne a dělal by to navíc špatně. Co se týče intervalů, pokusím se ti to vysvětlit na příkladu. U každého cvičení píšou, kolik se dělá opakování – „kol“ (rounds), jak máš nastavit interval a jak dlouho WO trvá, když se podíváš např. na dnešní: http://www.bodyrock.tv/2012/05/03/day-3-may-30-day-challenge-%E2%80%93-hit-your-climax-%E2%80%93-bodyrock-burn-sculpt/ pod 1. videem je napsáno: „Set your interval timer to 50/10 and complete as many as the following exercises in the time. Complete the Following Circuit 3 time through.“ což volně řečeno znamená, že si máš nastavit intervalový měřič (pokud ho nemáš, nastav si to přes net zde: http://www.speedbagforum.com/timer.html) na intervaly 50s cvičení/10s odpočinek a máš udělat tolik možných opakování v tomto intervalu kolik jen můžeš a zopakovat všechny ty cviky ve třech kolech, tedy 3x za sebou (3 time through), dohromady tedy ten WO má 12 minut, což jich teď má většina. Je to takhle napsáno u každého videa..Nejlepší je, že můžeš začít opravdu s jakýmkoliv videem, kterýkoliv den. Protože každý se dá upravit tak, aby ti vyhovoval… Tak co, zkusíš to? :)

   Měj se moc krásně a dej tomu šanci, třeba tě to začne bavit, tak jako nás :)

   • Děkuji moc Jano , určitě to zkusím už jsem koupil i timer, chci to jako airobko k posilování a běh mě vůbec nebaví :D

 5. Já už dlouho chci podle Zuzky cvičit, ale tak nějak nevím, jak začít. Hlavně jaká pro začátek vybrat videa. Angličtina mi navíc problém dělá, to už mě taky párkrát odradilo. No nevím, hrozně bych potřebovala nějakýho člověka k sobě :D

  • Ahoj Niky,
   Uplně na začátku, pokud chceš cvičit podle Zuzky, najdeš její workouty na youtube. S Freddym se rozešli a každý jde svou cestou. Zuzka teď dělá workouty s názvem ZWOW (Zuzana’s Workout of the Week tzn. Zuzanin týdenní workout) a Freddy s Lisou Marií a svým bráchou Seanem pokračují v BodyRocku. Náhodně jsem vybrala jeden ze Zuzčiných WO:http://www.youtube.com/watch?v=Rcb9dE7ZYUo&feature=relmfu. Kdybys ale chtěla cvičit podle BodyRocku a jsi začátečník, zkus si ještě třeba přečíst náš článek: http://zdravejjakorybicka.wordpress.com/2012/03/19/kdy-a-jak-zacit-s-bodyrock-tv/. Tam píšu, co to vlastně BodyRock je, a jak s ním začít. Bohužel pro začátečníky už teď v těch současných videích neukazují ty lehčí varianty…proto je potřeba kouknout do archivu. Vybrala jsem ti pro představu tenhle fit test: http://www.bodyrock.tv/2012/02/06/february-30-day-challenge-fit-test/. Ukazují tam ty lehčí modifikace různých cviků pro různě pokročilé. Jak říká Lisa na začátku. Fit test je v podstatě takový test, který by s tebou měl udělat každý trenér ve fitness centru, s kterým začínáš cvičit. Tím totiž zjistí jakou máš kondičku, co všechno zvládneš a co už je pro tebe problém a podle toho ti pak sestaví cvičební plán na míru… Pokud jsi opravdu začátečník, dej si pozor ať to hned takříkajíc nepřepálíš. :) Začni s jednoduchými variantami, které Ti tady ukážou a nejdřív cvič s vlastní vahou těla! Nezvedej hned činky (člověk to pak tahá svaly, kterými tu váhu vůbec zvedat nemá a vznikají špatné návyky, kterých se pak blbě zbavuje a hlavně si tělo naopak ničí!!!) a také měj mezi jednotlivými WO tzv. odpočinkové dny. Nech tělo a svaly zregenerovat. Já teď cvičím už každý den třeba, ale když jsem začínala, dělala jsem i dvoudenní pauzy. Důležitý je také důkladný strečink před i po cvičení, který určitě nevynechávej! Tak snad jsem Ti nějak trochu poradila…

   Měj se fajn a ať ti to cvičí! :)

   • Jeee, to jsou mi novinky! Ja si rikal, kam se podela, protoze ano, je to Ceska, ano, je sympatictejsi nez ta nova, posledni videa co si pamatuju jsou z vyletu po Cechach.. a pak nic. A NE, necvicim podle ni. :-D Tak to jsem rad, ze (vim kde) pokracuje! :-)

   • Zuzka je nejlepší:) Já jsem začínala tak, že jsem začala chodit na různé aerobní cvičení, jumping, pilates, spinning atd… Abych se naučila správně dýchat a taky právě ten strečink. Hlavně jsem potřebovala zjistit co zvládnu:D Vždycky jsem měla problém právě u cvičení vydržet, cvičila jsem tři dny a pak jsem se na to vykašlala a tak pořád dokola… Jumping a další cvičení, které jsem vyzkoušela, mě naučily vytrvalosti a pro začátek mi to hodně dalo. Strašně mě cvičení začalo bavit. Zjistila jsem, že i když si myslím že nemůžu tak toho ještě dost zvládnu. Jde hlavně i o to překousnout tu bolest a nevzdat to!!! Podle Zuzky a BodyRock.tv jsem začala cvičit teprve před měsícem a již teď začínám vidět výsledky. Cvičím minimálně 5x týdně. Nesmí se hlavně zapomínat na správné stravování a pitný režim, Bez toho svalovinu opravdu nenaberete! Je nutné jíst nejlépe především pětkrát denně pestrou stravu. Následně zhruba hodinu před cvičením nějaký sacharid (například tmavé pečivo) a zhruba půl hodiny po cvičení bílkovinu. Já osobně preferuji proteinové tyčinky. Perfektně to zasytí a zdá se, že to opravdu funguje;) Jedna stojí 24,- což mi přijde fajn. Celkově doporučuji číst co která potravina obsahuje, zajímat se o to co jíte a kdy to jíte. Opravdu strava má na cvičení a nabírání svalstva neskutečný vliv. To je si myslím někdy ta největší chyba, když se lidi snaží zhubnout. Myslí si, že když začnou méně jíst a více cvičit tak shodí… Ze začátku možná ano, ale za prvé to takto nikdo dlouho nevydrží jelikož tělo nemá z čeho brát energii a za druhé když někdo shodí ty kila opravdu hodně rychle je velká pravděpodobnost, že je znovu hodně rychle nabere. Mě například trvalo půl roku shodit 6 kg. Což mi přijde optimální. ze začátku to šlo samozřejmě rychleji o tom žádná:) Jelikož jsem razantně změnila jídelníček a životosprávu, teď už si na to moje tělo zvyklo a musím mnohem více cvičit atd… Takže než se pustíte do nějakého extra cvičení, v prvé řadě doporučuji dát si do pořádku životosprávu a naučit se správně a zdravěji jíst;)

 6. Zajímavé, schválně jestli shodím i svůj pivní pupek.

 7. Jo a taky by mě mimochodem zajímaly vaše výsledky;)!Doufám, že se dočkáme článku.

 8. Naprostý souhlas, mám to stejné!:) Fitka a ta potící se těla mě ničí, plácám se v tom všem už roky….Po Zuzaně pokukuji už pěkně dlouho!Když jsem o ní říkala mé fitness trenérce, odrazovala mne, že ty cviky jsou natolik náročné, že je jen tak někdo nezvládne a také tím, že takovou postavu má určitě i díky suplementům a jiným cvikům, které nezveřejňuje…Jenže když se člověk podívá na to, kolik má po světě fanoušků….hm….začíná si myslet své:) Takže vás ženy budu asi následovat:) Snad se nezklamu.

  • Dobrý den, Veroniko,

   Také doufáme, že se nezklamete! :) Některé cviky jsou samozřejmě náročnější, nicméně k nim vždycky předvádějí i různé modifikace pro různě pokročilé. Určitě, když budete začínat, upřednostňujte hlavně váhu vlastního těla. Že si člověk při zvedání „sandbagu“, hned napoprvé vážícího půl tuny udělá hexnšus, je myslím jasné i bez rady trenéra :)…Ostatně, byla by to zvláštní trenérka, kdyby Vám radila, že do toho máte jít a vzdát se jejích dobře placených hodin. Zkuste to a uvidíte, držíme Vám palce :)
   PS: O suplementech je tam také pár videí a článků. Alespoň podle toho, co píšou neberou žádná anabolika ani nic podobného, četla jsem např. toto: http://www.bodyrock.tv/2011/07/22/my-new-all-natural-supplements/

   • Já jsem byla vždycky lenoch, Veroniko a v životě jsem neudělala jediný pořádný klik. Byla jsem dokonce přesvědčená, že to zkrátka fyzicky nezvládnu. :-) Takže když jsem bodyrock viděla poprvé, zdálo se mi to jako naprostá seberavžda! A dnes, o 6 měsíců později jsem v kondici v jaké jsem nikdy nebyla, kliků udělám několik a dokonce mě to hrozně baví! 12min (k nimž opravdu není těžké se dokopat) intenzivního cvičení denně se pro mě stalo zvykem, který mi za ty dva odpočinkové dny v týdnu opravdu chybí. A další věc, kterou jsme nezmínily je, že vám jako zázrakem zmizí celulitida! :-) Všechno zcela zdarma a hezky z tepla domova. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *