8. Červen 2012 0

European Tae-bo (ETB)

Billy je asi velkej drsňák

V průběhu dne, týdne a celého života se v člověku nahromadí nejrůznější druhy energie, které je potřeba pravidelně ventilovat a dostat je tak zase zpět „do oběhu“. Třeba zlost je ale taková emoce, s níž si často nevíme rady, protože její uvolňování je často dost sociálně problematické. To ale neznamená, že bychom měli dělat jakože nic, protože naštěstí existují i zdravé způsoby, jak se jí efektivně zbavit. Zařvěte si z plných plic, nafackujte polštáři a ti aktivnější, co by se u toho vybíjení ještě rádi pořádně zapotili, ti ať si zajdou na Tae-bo! To je totiž nejen skvělý způsob, jak nabančit někomu, kdo vám zrovna neskutečně pije krev, aniž byste mu zkřivili vlásek, ale i jak si pěkně vyrýsovat svaly a zlepšit kondičku.:)

Tae-bo je bezkontaktní aerobní cvičení využívající prvky z bojových umění. Cvičí se ve skupině na speciálně vybíranou hudbu hodně rychlého tempa (až 175 bpm, tedy „beats per minute“), díky níž udržujete tělo pořád pěkně zahřáté (ano, jinými slovy se celou dobu potíte jako blázen :D). Výhodou pro mnohé lidi je to, že zde není žádná choreografie. Během cvičení zkrátka jen sledujete instruktora a opakujete vše po něm. Odpadá tak případný stres z toho, že si máte pamatovat pořadí jednotlivých kroků a můžete se opravdu plně soustředit jen na to, jak tomu svému pomyslnému nepříteli dát pořádně pěstí (možná bych měla zdůraznit, že jsem z podstaty velmi mírumilovný člověk… :D).

Z předměstské garáže do celého světa

Tae-bo vzniklo v 80. letech, když Billy Blanks, jeho vynálezce, spojil Tae Kwon Do s Karatem (v nichž byl v obou šampiónem) a s tehdejší Los Angeleskou vášní pro aerobik v  lesklých legínách a stylové froté čelence.:) Z vlastní garáže se pak Billy postupně propracoval až k otevření Tae-bo centra v New Yorku a vydal postupně řadu video kazet, díky nimž se proslavil po celém světě. Do Evropy se jeho cvičení dostalo až ke konci 90. let díky Doro Müllerové a Franku Magnusovi, kteří se u Billyho „vyučili“ a později vypracovali upravené a trochu odlišné European Tae-bo (ETB).

European TAE-BO

Evropské Tae-bo se od toho původního amerického liší zejména v rozdělení stupňů pokročilosti, které jsou tři a každému připadá určitá barva bandáží. Bílé a žluté bandáže nosí úplní začátečníci a lidé, kteří za sebou nemají žádný oficiální Tae-bo výcvik. Červené bandáže jsou pro tzv. creatory, kteří už prošli základním (úroveň Basic) školením a mohou si tak během vedených hodin cvičit vlastní modifikace cviků. Díky tomu je cvičení flexibilnější a víc „ušité na míru“. Dalším stupněm jsou bandáže modré, které označují pokročilé (Advanced) trenéry, kteří prošli širokým výcvikem a můžou tak už vést i vlastní hodiny. Posledním stupněm jsou potom, jako třeba v Karate, černé bandáže, které nosí tzv. mistři (Masters). V době, kdy jsem na Tae-bo chodila pravidelně, asi tak 2 roky zpátky, vím, že tuhle nejvyšší akreditaci měly asi jen 2 nebo 3 lidé v celé ČR.

Existují také dva druhy ETB lekcí, Intro a Tae-bo. Intro hodiny se zaměřují na trénink jednotlivých kopů, úderů, jejich kombinací a jsou proto náročné spíš silově a technicky. Zkrátka se při nich opakuje pár vybraných cviků v různém tempu a nakonec se spojí do asi 10-ti minutového souvislého „záhulu“ nakonec. Tae-bo lekce zase naopak sestávají právě jen z toho záhulu, velmi intenzivního, asi 40-ti minutového kondičního tréninku, kde není na techniku čas (proto se má Intro a Tae-bo kombinovat, abyste věděli co a jak a neublížili si) a vše je zakončeno ještě asi 15 minutami posilování. Nutno podotknout, že úderem téhle fáze už máte opravdu pocit, že umřete, ale o to lépe se pak cítíte, když zjistíte, že jste přežili.:D

Kde, co, jak a za kolik?

V současné době se Tae-bo cvičí na mnoha místech, nicméně jeho kvalita se zásadně odvíjí od kvalit instruktora, který musí rozpoznat, jestli cvičíte správně, ale taky vás musí dostatečně motivovat a dostat z vás to nejlepší. Hlavní osobností Tae-ba v ČR je Katka Masopustová, která vlastní český franchizing, černé Master bandáže a všichni Tae-bo trenéři jí tak prošli rukama. Na první pohled z ní jde taková trochu posvátná hrůza. Vysoká blondýna s neuvěřitelným tělem a sveřepým výrazem vede svoje hodiny hodně autoritativně a opravdu vám nedá nic zadarmo, ale stojí to za to! Musím říct, že pro mě Katka dlouho byla super ženou číslo jedna :) a vlastně žádná hodina Tae-ba vedená někým jiným mě nikdy tolik nebavila jako s ní.

V Praze teď Katka cvičí na dvou místech. Jedním je Fanatic Studio na Náměstí Míru, což je centrum výhradně pro ženské, holky a dámy. Pánové mají vstup zakázaný, což je bezvadné hlavně třeba v případě posilovny, kde si rozhodně nebudete připadat jako ohrožený druh pod drobnohledem.:) Nabídku fitness hodin tu mají opravdu širokou a kvalitní, je tu taky solárium a nevím jak je to v současné chvíli, protože jsem se to nemohla na stránkách nikde dočíst, ale pro aktivní maminky zde bývalo k dispozici i hlídání dětí. Jedna hodina ETB stojí 95 kč, pro studenty je potom mezi 9:00 a 15:00 za 75 kč. Lekce probíhají v krásném, velikém sále s mnoha okny, kde je opravdu radost cvičit.:)

Vedle Fanaticu můžete Katku zastihnout ještě v HIT Fitness na Flóře. To je podstatně větší fitko, kde už potkáte i muže ;) a kde mají dva aerobikové sály, a proto i trochu širší nabídku hodin. Posilovna je tu moc pěkná a veliká, samotné cvičící sály jsou ale naopak dost malé, bez oken a tím pádem i bez pořádné ventilace. Osobně mám radši prosvětlené, „dýchající“ prostory a tak jsem si do HITu nikdy nezvykla chodit, nicméně i tady mají dětský koutek, solárium a navíc ještě saunu a squashové kurty. Ceny jsou tu také příjemné, hodina ETB stojí 95 kč stejně jako ve Fanaticu, přičemž studenti mají mezi 9:00 a 16:00 40% slevu.

Zdravotní omezení:

Oficiální stránky Tae-ba v Čechách (http://www.tae-bo.cz) uvádí, že cvičení je vhodné víceméně pro každého kromě dětí do 13-ti let (kvůli koordinaci a vyvinutosti zádových svalů). U ETB hrozně záleží na instruktorovi a pokud máte dobrého, potom nejen že by nemělo vadit, že máte problémy se zády, cvičení vám od nich dokonce mělo i pomoct. Znovu ale zdůrazňuji, že to je velice individuální, a proto by se kdokoli, kdo má pochybnosti o tom, jestli by mu tae-bo prospělo, měl nejdřív poradit s někým znalým a opatrně vybírat cvičitele. Nadměrnou zátěží je Tae-bo  zejména pro lidi, co je trápí klouby, protože se zde využívá hodně výbušných pohybů z ramen a také se dost ohýbají kolena. Důležité je proto při cvičení neuzamykat kloubní jamky. Na Katku Masopustovou nedám dopustit, protože mi vždycky právě přišlo, že správné provedení cviků je pro ní prioritou, ale donesl se mi i opačný názor. Bývá kritizována za to, že často propíná kolena a je tedy pravda, že my obě s Janou to děláme taky a často nás na to různí cvičitelé upozorňují. Otázkou je, pokud to máme „naučené“ právě od Katky a nebo pokud je to zkrátka jedna z těch klasických chyb, které člověk dělá tak nějak přirozeně a musí je postupně odbourávat. Největší, ale tréninkem snadno překonatelnou překážkou tae-ba je potom nejspíš kondice. ETB je poměrně náročné na fyzičku, a proto není úplně nejvhodnější pro čerstvě zmobilizované televizní povaleče.:) Pokud si ale dopřáváte alespoň trochu pravidelného pohybu, potom můžete Tae-bo s menší intenzitou cvičit i během těhotenství, jak dokázala Katčina sestra, která ještě snad v 8. měsíci předcvičovala několik Intro lekcí.:)

Pozitiva ETB:

  • Velmi efektivní vybití energie jakéhokoli druhu
  • Celkové posílení těla a zvýšení kondice
  • Podporuje zdravé držení těla a posiluje vnitřní zádové svalstvo
  • Posílení všech svalových skupin zároveň
  • Cvičení bez choreografie
  • Druhý den budete mít rozhdoně pocit jakože jste včera „něco dělali“ :)

Negativa ETB:

  • Není vhodné pro cvičení doma nebo osamotě, protože motivační faktor cvičení ve skupině a správná hudba je tu zásadní
  • Potřebujete opravdu zkušeného instruktora, abyste předešli nechtěným zraněním kvůli nesprávnému držení těla
  • Tae-bo je poměrně fyzicky a kondičně náročné a není tak vhodné pro úplné sportovní začátečníky
  • Nevhodné pro lidi, co mají problémy s klouby nebo zády

ZDROJE:

http://www.billyblanks.com

http://www.tae-bo.cz

http://www.fanaticstudio.cz/

OBRÁZKY:

http://www.abc.net.au/local/stories/2009/12/04/2761967.htm. Vyhledáno dne: 7.6.2012

http://blog.fitnessvideostore.com/who-is-billy-blanks/. Vyhledáno dne: 7.6.2012

http://cz.prague-stay.com/lifestyle/clanek/674-fanatic-aerobic-studio/. Vyhledáno dne: 7.6.2012

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *