11. Říjen 2012 0

Dobrodošli v Žitný!

IMG_4777

Ahoj Rybičky!

Dneska jsem poprvé a rozhodně ne naposledy navštívila srbské potraviny blízko Václaváku. Sortiment je převážně zaměřený na zdravé, nearomatizované ovocné šťávy bez přidaného cukru i vody, džemy a typicky srbskou nakládanou zeleninku, papriky nebo ajvar (čalamáda z paprik). Mají tu ale i víno z Moldávie, sypané čaje z Orlických hor nebo třeba olivový olej z Řecka.

Pan majitel, Branislav Rakić, žije v Čechách už 30 let a jak sám říkal, asi nejvíc se mu tady u nás stýská po rodné kuchyni. A tak se rozhodl po dlouholeté praxi v jednom nejmenovaném (Makro :)) řetězci, že si otevře vlastní obchod se srbskými delikatesami. A to teda dobře udělal! Píšu a u toho baštim pálivý ajvar z pečených paprik jen tak s tmavou bagetkou a zapíjim ho hroznovou šťávou, což je vážně báječná kombinace.

V Žitný 23 se nachází jeho skromný obchůdek, útulný a hezky zařízený, no posuďte z fotek sami. V regálech na dřevěných poličkách jsou vystavené šťávy z jablek, hrušek, višní, vína, mrkve, jahod, rajčat i červené řepy. To jistě ocení třeba maminky, které svým ratolestem nekupují slazené Jupíky, Kubíky a jinou rádoby zdravě se tvářící limonádu.:) Marmelády mají také bez přidaných aromat a konzervačních látek. A hned vedle nich si hoví nakládaná zeleninka, okurky a zase ten ajvar :D (kdybyste to ještě nepochopili, tak je fakt strašně dobrej!:)) v bio kvalitě. Ten tu objevíte pálivý i nepálivý, z čerstvých nebo pečených paprik a v různých velikostech.

IMG_4770

Koření na čevabčiči, guláš nebo plněné papriky mě také zaujalo. A vyznavači čajových bylinkových dýchánků si tu taky přijdou na své. Jsou tu směsy třeba na cholesterol, pro clouhověkost, na močové cesty i pro čerstvé maminky na podporu kojení.

Z čeho jsem vyloženě nadšená jakožto velká milovnice dobrého jídla a Balkánu, je fakt, že se chystají otevřít i srbské občerstvení! Tam bude k sehnání pljeskavica, čevabčiči, nebo i pečivo jako burek, kore (oboje, ale přesto každé trošku jinak :) je podobné našemu listovému těstu, velmi často se plní sýrem, masem nebo se dělá i na sladko) nebo lepinja (bílý chléb, silnější placka z kynutého těsta, která se plní podobně jako pita chleba; třeba čevabčiči a zeleninou).

IMG_4774

Tak Jižani, držim Vám palce a šup šup, ať už je to „bistro“ a máme se na co těšit!:) A Vám, našim milovaným rybičkám, doporučuju se stavit aspoň na čumendu.;)

Co tu třeba mají a za kolik:

ŠŤÁVY:

Jahodová, hroznová, višňová, jablečná, hrušková, mrkvová… 20 Kč/0,2l

Rajčatová, višňová, černý rybíz, mrkvová, červená řepa… 99 Kč/0,75l

DOCHUCOVADLA:

Ajvar 90 Kč/310g, 170 Kč/660g

Koření na čevabčiči 34 Kč

Koření na plněné papriky 29 Kč

MARMELÁDA:

Višňová 65 Kč

BYLINNÉ ČAJOVÉ SMĚSY:

Všechny za 40 Kč

ZDROJ:

http://maxima-trade.cz/Pages/MaximaTrade.aspx?sekce=domu. Vyhledáno dne: 11.10.2012.

Adresa:
Žitná 610/23
Praha 1 – Nové Město  110 00
 

Oficiální stránky:  www.maxima-trade.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *