22. Květen 2013 0

Crni rižot s kalamáry

Risotto Nero

Tak rybičky, držte si ploutvičky! Páč s tímhle receptem se vydáme přímo do sluncem zalitého Chorvatska, kde vlny průzračného moře omývají kamenité pláže a kde vám vlhký, čerstvý, slaný vzduch čechrá vlasy…cítíte to? Jo? Supééér! Atmosféra navozena, tááákže:

Černé rizoto je za národní pokrm prohlášeno hned v několika zemích. Jelikož ho ale od dětství znám výhradně z Chorvatska, budu Chorvatům před Italy i Španěly jednoduše a drze nadržovat.:) Crni Rižot od sipe – Risotto al negro di seppia – Paella Negra, to všechno jsou názvy pro tuhle velmi exoticky vyhlížející pochoutku. Právě svým vzhledem mnohé odrazuje, ale slibuju, že když své obavy překonáte a tenhle náš osvědčený chorvatský originální recept vyzkoušíte, nebudete už chtít jíst nikdy nic jinýho! Jo, až takhle si věřim!:)

Černá barva rizota je způsobena přidáním sepiového barviva, které se prodává i samostatně v pytlíčcích, bez jakýchkoliv příměsí. Je to jednoduše látka odebraná z váčku sepie, kterou vypouští v případě ohrožení. Kalamáry jsou moc zdravé, hrozně chutné a jednoduché na úpravu, proto je dávám do rizota nejradši. Obsahují, jako většina ryb a darů moře vitamíny skupiny A, B i H (Biotin – Koenzym R, který je prospěšný při léčbě kožních onemocnění) a mnoho minerálů a stopových prvků (I, Fe, K, Ca, F, Se…).

Na 2-3 porce černého rizota budete potřebovat:

  • 220 g rýže Arborio (třeba Alnatura DM)
  • 4 čerstvé kalamáry (my na ně chodíme do Makra)
  • 3x 4 g pytlíčky sépiového barviva  (Makro)
  • 0,5 l zeleninového vývaru
  • 1 větší šalotku
  • 2 větší stroužky česneku
  • 2,5 dcl bílého vína
  • 100 ml 33% smetany
  • hladkolistou petrželku
  • sůl a pepř

Nejdřív si uvařte zeleninový vývar, buď z čerstvé kořenové zeleninky s bylinkami podle chuti nebo z kostičky bez glutamátu (Alnatura z DM). Pak nakrájejte šalotku a zpěňte ji na lžíci ghee, přisypte rýži, podjijte ji 2 deci vína a nechte zredukovat. Až se alkohol vypaří, postupně rýži podlévejte vývarem a vařte cca 15 minut. Pak ji odstavte a nechte dalších 10 minut dojít, ať je tak akorát.

Mezitím si umyjte kalamáry, nakrájejte je na větší kostičky a česnek na plátky. Na další lžíci přepuštěného másla přihoďte česnek i kalamáry a vše rychle orestujte. Na závěr k tomu přilijte zbytek vína a opět ho nechte zredukovat. Až se alkohol zase vypaří, vytlačte všechny tři pytlíčky sepiového barviva přímo do pánve s kalamáry a dobře promíchejte.

Celou tuhle černočernou mořskou směs přendejte do hrnce, kde na vás čekala rýže a vše spojte v tmavé vazké rizoto. Naposledy přilijte a dochuťte smetanou, solí a pepřem a podávejte. Nejradši ho máme s hladkolistou petrželkou. To je skvost, co?:)

TIP: Jak je známo, Italové se bez parmesanu jednoduše neobejdou, i když Karolína tvrdí, že poučka číslo jedna v italské kuchyni zní, že k rybám a plodům moře sýr NIKDY!:) Přesto, budete-li chtít obměnu a připadat si spíš než v Zadaru někde v Anconě, tak si vršínek rizota trošku tím parmazánem postrašte, jo?;)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *