25. Září 2013 0

Dýňové špagety s bazalkou a česnekem

IMG_8983

Jestli je na tomhle příliš rychlym podzimu něco fajn, tak je to rozhodně dýňová sezóna! Tahle bezvadná tykvová zelenina tisíce druhů, tvarů a barev je totiž přesně tim pohlazením, který naše rybí bříška v tomhle nečase potřebujou.:) Je plná zdravejch, „línejch“ škrobů, který vás na dlouho nasytí a zároveň obsahuje hromadu vitaminu C nebo karotenu, který se pak v těle mění na vitamin A. Proto je taky dýně obecně dobrá na zrak.

Ta špagetová je potom úplně boží a snad tou nejzdravější alternativou ke klasickým těstovinám vůbec. Je nízko-kalorická, dobře vás zasytí a ještě ke všemu fakt výborně chutná! Já jí mám nejradši připravenou úplně jednoduše s bazalkou a česnekem, ale pokud vymyslíte něco náročnějšího, určitě dejte vědět!:)

Na 2 větší porce budete potřebovat:

  • 1 menší špagetovou dýni
  • pár snítek bazalky
  • 1 větší stroužek česneku
  • parmazán
  • olivový olej
  • sůl a pepř

Nejdřív ze všeho si rozkrojte dýni napůl. Nejlepší je odříznout stonek a otevřít jí podélně, aby vám pak šly vlákna hezky vyškrabat. Lžící vyndejte semínka a dejte obě půlky dýně vařit na 10-15 minut. Tady záleží na tom, jak moc máte tykev velikou, takže jí radši průběžne kontrolujte. Ideální je vyndat jí z vody tak, aby nebyla syrová, ale taky aby z ní nebylo blátíčko. Když do ní píchente vidličku, neměli byste tudíž projet úplně skrz. Chcete jí prostě správně „al dente“!:)

Vařenou dýni slijte a propláchněte jí ve studené vodě, ať se nespálíte. Potom vezměte vidličku a táhlejma pohybama začněte vyškrabovat dužinu od jedný strany k druhý. Měla by se vám dělit na vlákna, co vypadaj jako špagetky (jéééé, to je hezký, žejo?!:). Všechno to pěkně vydlabejte a hoďte do teplý pánvičky na trochu olivovýho oleje. Přidejte vymačkanej česnek, natrhanou bazalku, osolte a opepřete a ještě nechte chvíli prohřát. No, a je to hotový! Na závěr si dýni na talíři posypte trochou nastrouhanýho parmazánu a schválně, kolik na to nachytáte Italů?!;)

IMG_8977

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *