19. Květen 2011 0

Petrželkový letní kuskus s citronovou šťávou a zeleninou

Citrus-and-Herb-Roast-Vegetable-Couscous-tiffs-4_A0

Když je takové vedro, že člověk nemá na jídlo ani pomyšlení, petrželkový letní kuskus vám přijde k duhu. Je osvěžující, lehký, a plný vitamínů. Kuskus je asi nejznámější marocký lidový pokrm. Vyrábí se z tvrdozrnné pšenice, která je zpracovávána do drobných kuliček. Na výběr máme kuskus z bílé pšenice, jež je zbaven svých obalových vrstev, čímž přichází o řadu minerálů a vitamínů. A kuskus celozrnný, který to všechno obsahuje. V dnešní době je i u nás dobře dostupný a vřele ho doporučuji. Petržel je v tomto receptu velmi důležitá, díky svému aroma. Také obsahuje mnoho vitaminů a minerálů (provitamin A, vitamin B, C, E, minerály: K (760mg/100g), Mg, Fe, Ca (200mg/100g), Na, P…). Na citronu je zajímavá jedna věc, kterou bych ráda na blogu trošku rozvedla v samostatné kapitole (více viz: Cítrón s mlíkem – úvod do kyselosti a bazicity v organismu). Přesto, že je kyselý, v těle reaguje zásadotvorně! Což je pro náš obecně zakyselený organismus velmi důležité kvůli rovnováze…

Na tento pokrm tedy budete potřebovat:

  • 100g kuskusu
  • 2 hrsti čerstvé petrželky
  • 1 rajče
  • ½ malé salátové okurky
  • ½ oranžové papriky
  • šťáva z půlky citronu
  • lžíce olivového oleje nebo ghee

Kuskus nasypeme do misky a zalijeme horkou vodou v poměru 1:2 (na 1 dílek kuskusu 2 dílky vody), přiklopíme talířem nebo pokličkou a necháme ho nabobtnat a nasát veškerou vodu (občas ho můžeme odkrýt a načechrat vidličkou, aby se nám z kuskusu nestala jednolitá hmota :)). Bude to trvat cca 10 minut. Mezi tím si nakrájíme zeleninu na kostičky, nasekáme petrželku a vymačkáme půlku citronu. Když je kuskus hotový, zakápneme olivovým olejem nebo kouskem ghí a promícháme. Přidáme petrželku, zeleninku, zalijeme citronovou šťávou, osolíme a opepříme. Ještě jednou promícháme a můžeme podávat.

OBRÁZEK:

http://www.channel4.com/media/images/Channel4/4Food/ontv/cookery_school/recipe_images/wk2/Citrus-and-Herb-Roast-Vegetable-Couscous-tiffs-4_A0.jpg. Vyhledáno dne: 30.3.2013.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *