26. Květen 2012 0

TRX – Total-body Resistence eXercise suspension training

Jako asi každé dítě jsem milovala všechny možné houpačky. Od pouťových lodiček, přes houpací síť zavěšenou u babičky na zahradě, až po provaz, z něhož jsme skákali do rybníka, vždy přivázaný za větev, která vypadala, že co nevidět rupne. Prostě a jednoduše, jakmile jsem se vznášela, byla jsem v sedmém nebi. A protože mi ta láska k tomu, být jako létající Čestmír vydržela dodnes, vydala jsem se do Studia Elixír na Jiřího z Poděbrad vyzkoušet si cvičení na TRX.

Leva – pravá, seno – sláma

TRX (Total-body Resistance Exercise Suspension Training), někdy se o něm hovoří jako o Total Body Workoutu, je závěsný posilovací systém, díky němuž můžete procvičit komplexně celé tělo. Byl vyvinutý americkým velitelem námořního komanda a elitních SEAL jednotek Randy Hetrickem v roce 2004. Vojáci sloužící na ponorkách a lodích mají k dispozici obecně málo místa k pohybu. A protože se musí udržovat v kondici, přišel Hetrick se skvělým nápadem, jak toho docílit, aniž by museli v lodních prostorách zřizovat fitko. Půjčil si prý popruhy od padáku, zavěsil je, a pomocí váhy vlastního těla a různých promyšlených cviků, vymyslel TRX.

Kde, co, jak a za kolik?

Studio Elixír se nachází kousek od metra A na stanici Jiřího z Poděbrad a má takovou příjemnou rodinnou atmosféru. Připadám si tu opravdu jako doma a na recepci mě vždy zdraví s úsměvem na tváři. Elixír není typické fitness centrum, je to pohybové studio. Tady posilovací stroje nenajdete. Za to tu objevíte velkou nabídku aerobních a posilujících hodin od pilates, zumby i břišních tanců přes cvičení na bosu, pro těhotné, s dětmi nebo tae-bo či TRX. Je toho opravdu hodně a to díky možnosti cvičit zároveň ve třech sálech (Zahrady, Efes, Gíza). Cena vstupného na jednotlivé lekce se liší. Hodina TRX stojí 140 Kč, pro studenty 120 . A opět můžete studio navštěvovat i bez členství. Pro maminky, které se chtějí po porodu rychle dostat do formy, tu zdarma nabízejí hlídání i pro ty nejmenší dětičky.

Cvičení na principu zavěšení a používání váhy vlastního těla se mi zalíbilo podobně, jako trampolínky. Poprvé jsem si vybrala hodinu pro začátečníky. Trenérka Pavla Kunstová, která cvičení na TRX v Elixíru vede, je energická žena a má velký smysl pro humor. Navíc je na ní vidět, jak ji to sportování baví a o to víc to potom baví i mě.

Houpy kroupy? Ani náhodou!

Na začátku nám paní Pavla ukázala, jak se s TRX pracuje. Má totiž takové spony, díky kterým můžete popruhy prodloužit nebo zkrátit, podle toho, co za cviky budete provádět. Potom jsme se příjemně protáhly a vrhly se na to. Cvičí se do rytmů speciálně zremixované taneční hudby. První půlhodinu jsme se ve stoje různě zavěšovaly do popruhů a posilovaly střídavě horní a spodní polovinu těla. Bicepsy, tricepsy, zádové svaly, stehenní svaly, zadeček… Nejvíce na celém tomto cvičení mě asi baví jeho variabilita. Podle sklonu, v jakém se do popruhů zavěsíte, si můžete sami určovat obtížnost. Čím více se do TRX položíte, tím je cvičení náročnější. Sami si tak můžete posilování regulovat a tím se i samozřejmě zlepšovat. Perfektně zde také zapojíte ruce, nebyla jsem ještě na žádném cvičení, kde bych si posílila stejně důkladně paže, záda i nohy dohromady, a to vše opravdu rovnoměrně. Po procvičení horních a spodních partií těla jsme se vrhly na zem. Stáhly jsme popruhy až dolů a zavěsily se do nich nohama. A to je nejlepší!:) Procvičovaly jsme tak opět celé tělo, ale i hluboké zádově svaly a pánevní dno a také břišní svalstvo. Navíc, paní Pavla ráda propojuje různé typy cvičení dohromady, takže jsme si zkoušely i, zavěšeny do TRX, balancovat na bosu, nebo posilovaly „břišáky“ na gymnastickém velkém míči. Celé to bylo hodně zajímavé a člověk si vyzkoušel opravdu dost věcí na jediné hodině. Na konci jsme protáhly všechny procvičené partie důkladným strečinkem. Z TRX neodcházím tak splavená jako z trampolínek, ale mám vždy dobrý pocit z procvičených a posílených všech svých svalů.

trx-suspension-training-brisbane

TRX je vhodné pro všechny

TRX je založen na principu tzv. „funkčího tréninku“, jelikož při posilování pracujete jen s váhou vlastního těla, kterému napomáhá působení gravitace a navíc využíváním prvků nestability pro posílení stabilizačního systému, je tento typ cvičení opravdu vhodný téměř pro všechny sportovce. Pro začátečníky i pokročilé, pro maminky po porodu i mladé a straší cvičence. Při tréninku a pravidelném docházení se postupně dostanete do požadované kondice, zlepšíte si práci kardiovaskulárního systému a uvolníte i přetěžované partie. Omezení bych viděla jen v případě chronických onemocnění, u osob, které mají problémy s klouby, koleny a pro těhotné ženy (od 3. měsíce). Což obecně platí pro všechny sporty.

Pozitiva TRX:

  • posílíte komplexní svalstvo a získáte flexibilitu
  • pravidelnou docházkou si zlepšíte kondici
  • díky nestabilitě na popruzích aktivujete stabilizační svalstvo (hluboké zádové svaly, pánevní dno…)
  • propojení s dalšími cvičebními pomůckami
  • pokud si systém pořídíte domů, můžete ho prakticky zavěsit kamkoliv (dvěře, strom…) a cvičit kdekoliv

Negativa TRX:

  • není vhodné pro těhotné ženy (uvádí se od 3. měsíce)
  • není vhodné pro osoby s vysokým krevním tlakem, či jinými chronickými onemocněními

ZDROJ:

http://www.elixirstudio.cz/. Vyhledáno dne: 19.5.2012.

http://www.trxtraining.com/. Vyhledáno dne: 19.5.2012.

OBRÁZKY:

http://farm4.staticflickr.com/3461/3353169874_fc77faaa7d_z.jpg. Vyhledáno dne: 19.5.2012.

http://media.defenseindustrydaily.com/images/MIL_TRX_Trainer_Fort_Bragg_Training_lg.jpg. Vyhledáno dne: 19.5.2012.

http://www.energyfit.cz/obrazky/trx-suspension-training-brisbane.jpg. Vyhledáno dne: 25.5.2012.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *