3. Říjen 2012 11

CHLORELLA

chlvulgarisChlorella je na trhu už poměrně dlouho k dostání. Když jsem byla malá, tak se pamatuju, jak tyhle malé zelené pilulky přinesla maminka poprvé domů a nutila mě je každé ráno a večer jíst. Nesnášela jsem je, protože smrděly a chutnaly jako „mořskej blevajz“, podobně jako spirulina. Chutnají a smrdí pořád stejně, ale protože už jsem velká holka a vím, že pro krásu a v našem případě hlavně pro zdraví, se „musí trpět“, baštím tyhle zelené superpotraviny vcelku často.

Chlorella se stejně jako mladý ječmenspirulina řadí k tzv. zeleným potravinám (Green Foods). Jejich název vychází z příznačné zelené barvy, která je způsobena vysokým obsahem zeleného pigmentu zvaného chlorofyl, jež využívají při fotosyntéze.

Samotný název chlorella je odvozený z řeckého chloros (zelený) a latinské přípony ella (malý). Tahle jednobuněčná řasa je známá už od roku 1890, kdy ji objevil dánský mikrobiolog Martinus Willem Beijerinck (1851 – 1931) (Bewicke 1984, 6).

WheatGrass900-850x567Myslím, že srovnání obou mikroorganismů, chlorelly a spiruliny, se přímo nabízí. Jaký je vlastně mezi nimi rozdíl? A která z nich je lepší? Chlorella je narozdíl od spiruliny – zelenomodré sinicezelená sladkovodní řasa. Buněčná stěna chlorelly je tvořena celulózou (nerozpustným polysacharidem) a díky tomu, že postrádáme trávicí enzym, kterým bychom její obal dokázali narušit a tudíž využili to, co skrývá uvnitř, je pro nás v podstatě nestravitelná.

Naproti tomu spirulina je cyanobakterie. Její buněčnou stěnu tvoří polysacharidy, které při procesu trávení bobtnají a především se rozpouštějí. Trávicí enzymy se tak k obsahu těhle buněk bezproblému dostanou, dokážou je rozložit a náš organismus je tak posléze může zužitkovat. Z tohohle pohledu by se dalo říct, že jíst chlorellu je v podstatě naprosto zbytečný, jelikož ji naše tělo sice přijme, ale v téměř nezměněném stavu ji zas v pohodě vyloučí.

JENŽE! Při pokusech ve 20. století se zjistilo, že existuje možnost, jak zpřístupnit obsah jejích buněk našemu trávicímu systému, a to tak, že se chlorella prostě musí hrozně jemně rozemlít, tzv. dezintegrovat a problém je vyřešen (Livestrong.com)! Byla by to škoda, kdyby na to chytré hlavy minulého století nepřišly!:) Hned vám povím proč…

Výživové hodnoty:

Že je Chlorella dalším super doplňkem stravy, to už teda víme. Má spoustu předností, mezi které patří, co se výživy týče, například vysoký obsah bílkovin (57,5g/100g), podobně jako u spirulíny. U sacharidů je to jen 6,4g/100g a u tuků 11,6g/100g.

Vitamíny a minerály:

Chlorella také obsahuje obrovské množství vitamínů, minerálních látek i stopových prvků. Je to taková Vita-Mine-Stopo-BOMBA.:) Je dobrým zdrojem např. vitamínu A (6530μg/100g), E (10,5mg/100g), B3 (34,5mg/100g) a vitamínu K1 (3210μg/100g). Kterému se také jinak říká fylochinon. Je syntetizován rostlinami, narozdíl od vitamínu K2, který je produkován bakteriemi. Jeho nedostatek vede k poruchám krevní srážlivosti a osteoporóze. Dále má vysoký obsah kyseliny listové (1300μg/100g), vápníku (450mg/100g), hořčíku (314mg/100g) a draslíku (952mg/100g) (Chlorella Green Ways 2012).

Ostatní prospěšné složky:

S blížícím se podzimem a zkracující se denní dobou na nás může padat únava a deprese. Tryptofan, ze kterého vzniká serotonin, hormon štěstí a radosti, je další prospěšnou látkou, kterou v sobě zelená řasa skrývá. Chcete být dlouho krásní a mladí? I s tím vám Chlorella pomůže. Obsahuje totiž růstový faktor CGF, který má omlazující a posilující účinky. (Wolfe 2009, 235-6)

chlorophylkid

Léčivé vlastnosti:

Asi nejzásadnější vlastnost, a co v dnešní době hodně frčí je, že buněčné stěny (skrze látku sporopollein) Chlorelly na sebe vážou toxické látky a odvádějí je z těla ven přirozenou cestou okamžitě, jen co je váš organismus zpracuje. Dále podporuje hojení ran (díky chlorofylu, to je, co?:)) a chrání naše tělo před záněty. Chlorella podobně jako česnek působí antibakteriálně a uvádí se, že v případě potřeby se doporučuje užít tzv. šokovou terapii (3x denně 50 tablet!), ale konkrétně po kolik dní, to už jsem se bohužel nikde nedočetla.. Dále působí, stejně jako Actimel (to je samozřejmě fór!:D), probioticky. To znamená, že upravuje mikroflóru v těle a chrání nás před civilizačními chorobami jako jsou třeba i plísně a kvasinky.

Dávkování a způsob přípravy:


Já tuhle zelenou mňamku pojídám v podobě tabletek a hojně ji zapíjím vodou ráno i večer.
Zatímco my, dospěláci, si můžeme dopřát až 20 pilulek denně, u dětí je doporučená denní dávka 5 tablet. Záleží také na hmotnosti a na celkovém rozpoložení. Když na mě něco leze, vezmu si jich klidně 2×8, běžně jich užívám 2×5. Pokud budete s Chlorellou začínat, určitě se hned neládujte 10 tabletami denně, začněte pěkně pomalu, ať si na ni tělo zvykne a postupně denní dávku zvyšujte. Cena tablet se pohybuje různě a jsou k dostání ve třech kvalitách. Ta nejvyšší, tedy I. a 100% kvalita, vychází např. u firmy GW International (na obrázku) na 1.140 Kč a najdete v ní 1200 pilulí u ISWARI vychází 125 g sáček na 329 Kč a mají i chlorellu v prášku. Není to úplně levná záležitost, ale zkuste sami, jenom nezapomeňte, že na kvalitě se šetřit nevyplácí. Jestli máte sami zkušenosti s jinými firmamy tak se s námi podělte, zajímá nás jestli znáte něco lepšího, jo?:)

chlorella pilule

Omezení jsem objevila až na stránkách ISWARI.cz. Chlorella není vhodná pro těhotné a kojící matky, protože toxiny z těla se vylučují mimo jiné tělními tekutinami včetně mateřského mléka, takže maminky, POZOR!

ZDROJ:

http://www.zelenepotraviny.com/. Vyhledáno dne: 12.9.2012.

Bewicke, D.; Potter, B. A. 1984. Chlorella: The Emerald Food. Ronin publishing Inc. Berkley, CA.

Wolfe, D. 2009. Superfoods: The Food and Medicine of The Future. North Atlantic Books: Berkley. California. 231-236.

Kent, L. T. 2011. Comparison between spirulina and Chlorella. Livestrong.com online (URL):   http://www.livestrong.com/article/86153-comparison-between-spirulina-chlorella/. Vyhledáno dne: 12.9.2012.

OBRÁZKY:

http://botany.natur.cuni.cz/algo/images/determin/chlvulgaris.jpg. Vyhledáno dne: 28.3.2013.

https://s3.amazonaws.com/mbg/img/ftr/WheatGrass900-850×567.jpg. Vyhledáno dne: 28.3.2013.

http://rawlinsscience.files.wordpress.com/2013/03/chlorophylkid.jpg?w=560. Vyhledáno dne: 28.3.2013.

http://www.thewellnesswarrior.com.au/wp-content/uploads/2012/07/144467100517279086_toxRAIsU_f.jpg. Vyhledáno dne: 28.3.2013.

11 komentářů k článku CHLORELLA

 1. Chlorellu doporučuji, jedná se o zelenou superpotravinu, která má vysoký obsah chlorofylu (zeleného barviva) a dalších zdraví léčivých látek. Zlepšuje trávení, vyprazdňování, pokožku, kvalitu vlasů, hojení ran, zlepšuje krevní oběh a patří mezi potraviny bohaté na bílkoviny, minerály a stopové prvky. Koho to zajímá více, doporučuji přečíst tento článek: https://www.perfektnipostava.cz/zazracna-zelena-chlorella-a-jeji-ucinek-na-nas-organismus/

 2. Pro mě je favoritem mladý ječmen a chlorella od Green ways. Jsem jejich nadšenou uživatelkou i s manželem a oběma se nám znatelně zdravotně i psychicky ulevilo. Lidé z Green ways, kteří vás osloví, vám poskytnou info o produktech a starají se o vás, když do užívání jdete. Ptají se vás, jak se cítíte. Máte jistotu, že vás v tom nenechají, protože sami produkty užívají. Další výhodou je i to, že jste v kontaktu a máte se koho zeptat, když vás něco zajímá. Jsou to prostě dobré věci, která fungují a pomáhají a tím, že mají takové skvělé výsledky má smysl o nich mluvit i s dalšími lidmi.

 3. Mám zkušenosti s několika značkami a nejspokojenější jsem byl s chlorellou Healthforce. Tam máte opravdu jistotu, že se jedná o kvalitní produkt bez znečištění.

 4. Je také důležité vědět odkud spirulina a chlorela pochází – Pěstované v Číně totiž obsahují znečištění, toxické látky i pod označením BIO !
  tady najdete skvělý tip jak brát chlorelu a spirulinu s chutí a nejefektivněji https://www.youtube.com/watch?v=q4VUK14_xW8

 5. Green Ways nebo True ganic, tak kterou? Asi je lepší si sám vybrat, že jo? http://www.zelenyobchod.cz/news/nove-velke-srovnani-chlorell-na-trhu/

 6. Mě překvapila rychlost nástupu účinku :D Už během týdne jsem jakoby přestávala poci´tovat únavu a to jsem předtím musela hned po práci do postele. Rozhodně se mi zlepšila i imunita.. já tomu věřím :D

 7. Máte někdo zkušenost s těmi zeleňáčky a vitiligem?

 8. Podobně drahá jako GW je také chlorella od Healthforce, která má navíc záruku kvality vyšší než BIO (TrueGanic TM). Je testována na radiaci a všemožné škodlivé látky… Ale nevím, jak je na tom chuťově. Nemáte s ní někdo zkušenosti? :)

 9. mému synovi se řasou chlorela podařilo pokořit astma, po letech mohl vysadit kortikoidy a cítí se skvěle

 10. Já užívám Chlorellu společně s mladým ječmenem (GreenWays) už více než tři měsíce. Uvádí se, že úplné účinky se projeví až po půl roce, ale můžu říct, že první změny jsem pocítil už po pár týdnech užívání, kdy mě přestala pálit žáha po jídle. Do té doby se mi to stávalo sice jen občas, ale stávalo. Teď mám úplný klid. A  taky mi zmizely určité lehčí vyrážky, které se mi občas vracely. Takže za sebe zatím naprostá spokojenost a můžu doporučit. Užívám 3 x denně 8 tablet řasy a 3 x denně lžičku ječmene. Vložených nemalých peněz nelituju.

 11. Manželka si koupila chlorellu v akci na na http://www.biosfera.cz, šíleně moc tablet. Tak jsem zvědav jaký bude mít účinnek, zatím bere jen spoustu tablet :-)
  Jinak další popis chlorelly na http://www.biosfera.cz/bio/zajimavosti-o-zdravi/chlorella-i20.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *