6. Březen 2013 2

Bylinky na niti

Bylinky_na_niti

Víte, co je to kokedama? Ne? Nezoufejte. Já to donedávna taky nevěděla! Pak jsem ale narazila na Lenku a její Zahradu na niti a od té doby už to vím, a proto vám to teď můžu taky povědět.

Kokedama je druh pěstování rostlin, které se inspirovalo japonskými bonsajemi a v překladu znamená mechová koule (Ko Key Da Ma). Jako taková může buďto sedět někde na talířku nebo se vznášet zavěšená pěkně v prostoru, vždy podle druhu a potřeb rostlinky.

Lenka Hrubá je původně zahradní architektka a vyrábět kokedamy se rozhodla po tom, co sama jednu z nich dostala před pár lety jako dárek. Mechové kuličky začala oplétat provázkem a také, díky svému vzdělání, dokáže vybrat rostliny, které se hodí pro tenhle typ pěstování bez květináče. No není to úžasně inspirující? Já myslím, že jo! Pokud budete pro někoho shánět neotřelý dárek, určitě se zastavte v Lenčině obchůdku ve Školský 7 na Praze 1.

Proč o tom ale píšu na Rybičku, že jo. Za prvé proto, že se mi ten nápad hrozně líbí (to už jste ale asi pochopili :)) a za druhé proto, že Lenka začala dělat kokedamy bylinkové. A abyste věděli, já jsem se nedávno dala právě na studium fytoterapie, takže nejenom, že ze mě jednou bude bába kořenářka :), ale taky teď budu dělat děsně chytrou a o bylinkách sem občas něco napíšu. No a v tomhle článku jsem se rozhodla spojit příjemné s užitečným, a tak se těšte, protože vám povykládám právě o těch bylinkách a stromkách, které vám hned zítra můžou zvesela viset třeba v obýváku!

CITRONÍK – Citrus limon (N. L. Burman [(1733-1793)]

citronik

Citroník vás okouzlí nejen na první pohled, ale i na první očuch :). Je totiž takzvaně remontantní, což znamená, že kvete několikrát do roka a vážně božsky voní. Navíc, když se o něj budete dobře starat, ponese vám zdravé domácí citrónky, což ale není samozřejmostí. Původně totiž pochází z oblastí subtropů a tropů z jihovýchodní Asie, takže je na pěstování vcelku náročný.

Jak ho pěstovat?

Protože je z dálného a teplého orientu, nemá rád zimu ani průvan. Citrusové rostliny obecně špatně snáší prudké poklesy teplot a v mrazu mohou nadobro zajít. Svědčí jim sluníčko – v létě jenom pozor na přímé paprsky, které můžou rostlinku sežehnout. Normálně bych vám taky napsala, jak často se má takový citroník zalévat, ale pozor – kokedamy se nezalévají, nýbrž namáčejí! Odstátou vodu si proto nalijte do nějakého kyblíčku nebo dřezu a mechovou kouli do ní na chvíli ponořte tak, aby vláhu nasákla. V teplých měsících bude vysychat častěji, proto ji budete muset i častěji namáčet. Zpravidla stačí 1-2 týdně. Z vlastní zkušenosti také vím, že rostlinka po namočení nijak nekape, což je teda vážně vychytaný!:)

Proč ho pěstovat?

Citroníkové plody jsou bohaté na vitamíny C, B2, P, karoteny i minerály (Ca, K, P, Mg, Fe…). Bioflavonoid, někdy označován právě jako ne příliš známý vitamín P (P proto, že ovlivňuje permeabilitu, tedy propustnost a pružnost krevních kapilár) je látka, která je opěvovaná především díky svým antioxidačním účinkům. U citrusových plodů je obsažena hlavně v takových těch bílých nahořklých blankách, které třeba u mandarinek nebo grepu všichni naprosto cíleně odstraňujeme… nebo jenom já? No, teď jsem se poučila!:) Možná se taky budete divit, že i největší množství vitamínu C najdete v tenkém zbarveném oplodí – kůře (až 140mg/100g) a ne v dužině. Tam je ho jen 40-50mg/100g. (Khare 2007, 154-155)

Proto domácí citrónky neošetřované postřiky určitě baštěte celé. Moje teta je například používá i v asijské kuchyni místo citronové trávy. A to nejen plody, ale i třeba lístečky, v kterých jsou nervy uklidňující vonné silice.

BAZALKA POSVÁTNÁ – Ocimum tenuiflorum/sanctum (C. N. Linneaus [1707-1778])

Bazalka_posvatna

V Ayurvédě také známá jako Tulasi. Je především v Indii považována za naprosto jedinečnou bylinku, rituální a léčivou rostlinu a pěstuje se hlavně ve vysoké nadmořské výšce Himalájských hor. Její charakteristická vůně a chuť nemá s běžnou bazalkou nic společného. Je nasládlá a bude vám připomínat spíš anýz nebo hřebíček.

Jak ji pěstovat?

Bazalka posvátná je na pěstování určitě méně náročná než citroník. Má také ráda sluníčko a přesto, že se část bylinek řadí k jednoletým rostlinkám, Tulasi je trvalka (poznáte to podle dřevnatého kmínku). Chovejte se k ní stejně jako ke všem běžným bylinkám, dostatečně ji zvlhčujte a rovnoměrně zaštipujte.

Proč ji pěstovat?

Tulasi se dá léčit podle toho, co jsem se dočetla téměř všechno od astma po rakovinu, takže se pro ni můžete vydat hned zítra! Rozdrcené čerstvé lístky zaženou svědění po komářím štípnutípasta z nich s trochou citronové šťávy zas zklidňuje ekzémy a pomáhá při bolestivém pásovém oparu. Odvar z čerstvých či sušených lístků si naordinujte při zánětu močového měchýře, špatném trávení nebo žaludečních obtížích. Bazalka má také baktericidní účinky a je přírodním antibiotikem i imunomodulátorem, což znamená, že pomáhá při úzkostech a posiluje odolnost našeho organismu proti stresovým situacím. Takže já si ten čaj příště udělám před tím, než zapnu Otázky Václava Moravce. :D

Nezapomeňte, že pokud pěstujete bylinku ve formě podobné bonsajím, je potřeba ji daleko více kultivovat a hlídat její růst. Proto nezapomínejte na její zastřihování, ať z ní najednou nemáte překošatělou obludku či dlouhatánský pahýl.

Další levitující či sedící bylinky, které u Lenky seženete, tedy především na jaře, jelikož je odebírá ze speciálního zahradnictví, kde jich mají přes zimu jen omezené množství:

 • Bazalka vytrvalá – Ocimum gratissimum
 • Kari list – Murraya koenigii
 • Pepřovník sečuánský – Zanthoxylum piperitum
 • Pistácie mastixová – Pistacia lentiscus
 • Bobkový list – Laurus nobilis
 • Jamajská máta – Hedeoma viminea
 • Verbena – Aloysia triphylla

Ceny kokedam se zhruba pohybují podle druhu rostlinky od 390Kč -1490Kč.

Můžete se i domluvit, co byste rádi a rostlinku si objednat nebo zarezervovat a to přímo tady: Zahrada na niti.

ZDROJ:

Khare, C. P. 2007. Indian Medicinal Plants. Citrus Limon (Linn.) Burm. f. Springer- Verlag Berlin/Heidelberg. 154-155.

Khare, C.P. 2004. Indian herbal Remedies. Rational Western Therapy, Ayurvedic and Other Traditional Usage, Botany. Ocimum Sanctum L.. Ocimum Tenuiflorum L.. Springer- Verlag Berlin Heidelberg New York. 334-336.

http://www.zahradananiti.cz

http://www.telegraph.co.uk/gardening/9712283/Gardening-trends-The-rise-of-kokedama.html. Vyhledáno dne: 3.2.2013.

http://www.science20.com/humboldt_fellow_and_science/blog/ethnobotany_and_ocimum_sanctum_tulsi-97198. Vyhledáno dne: 5.2.2013.

OBRÁZKY:

Lenka Hrubá.

2 komentáře k článku Bylinky na niti

 1. Pingback: Kokedama aneb jak pěstovat rostliny ve vzduchu | Scribbler.cz

 2. Bylinky na niti – nádherné, úžasné, neznal jsem.
  Takže veliké díky za supr inspiraci.
  František :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *