Nejvyšší čas vyrazit na pampelišky! Doufám, že s tím recepisem nevyjdu na slunce takříkajíc s křížkem po funuse! Takže honem, vemte si košíky, látkový tašky nebo nějaký šátky a vyražte ještě na smetánku. Rychle, než nám vodkvete! V zápalu letošního jarního bylinkování a po osvícení v zasněžený SAPĚ se zrodil tenhle elixír na mládí a vůbec!:) Co takhle vyplodit něco, co je voňavoučký, přírodní, sladký a zdravý a co stačí jenom zalejt vodou a máte z toho jaro v hrníčku třeba i o Vánocích? Ha! Už víte? Ne? Ani med, ani sirup, ani kandovaný kvítka, tohle je totiž všechnno dohromady.:)
Na 3 malé zavařovačky po okraj naplněné budete potřebovat:
- cca 300 pampeliškových květů (já jich posbírala přesně 293 :))
- 1,5 l vody
- 1 kg třtinového cukru
- 2 neošetřené bio citróny
- 1 neošetřený bio pomeranč
- 50g kořene zázvoru
Čerstvé pampelišky osprchujte. I přesto, že jste je určitě sesbírali tam, kam pejskaři nechodí a kde je příroda panenská a voňavá, nikdy nevíte, kde na ně plivla nějaká ta srnka.;) Okapané a jemně oprané v chladné vodě je přesuňte do hrnce, zalijte vodou a šťávou z jednoho citronu a přiveďte k varu. Povařte po dobu 10 minut a přikryté utěrkou odstavte na 24 hodin na klidné místo, kde necháte smetánku louhovat.
Druhý den si omyjte zázvor a i se slupkou ho nakrájejte na tenké plátky. Vodu z pampelišek zceďte přes plátýnko, přihoďte do ní nakrájený zázvor na plátky, kolečka z druhého citrónu a znovu začněte vařit. Přisypávejte cukr a míchejte. Čím víc bude přibývat a rozpouštět se, tím bude voda houstnout a ke konci se potáhne podobně jako med. Míchejte a nechte probublávat. Celý proces u tohohle množství trvá cca 60 minut. Nepřevařujte to o moc déle, ať se vám to zbytečně moc nezredukuje a cukr neztmavne (byl by pak hořký). Na závěr přilijte zbytek šťávy z pomeranče a promíchejte. Ještě za tepla celou meducínu přelijte do skleniček i s kouskama zázvoru a citronů, uzavřete a otočte dnem vzhůru.
Až bude sychravo, něco na vás poleze nebo jen budete chtít zavzpomínat na jaro, dejte si 2 lžičky do hrnečku, zalijte horkou vodou (nebo třeba troškou slivovice ;) a máte domácí, nikoliv korejský, ale český „medovo-pampeliškový“ čaj! Já si teď dala lžičku do skleničky s vodou a je to taky fajn.:)
Pingback: Velekněz |
Tak pampelišky už nestihnu, ale dost podobně děláme meducínkový sirup z bezových květů, které u nás za týden budou kvést, odhaduji :-) I ten zázvor přidávám, dodá tomu v chuti na zajímavosti. A kdo má rád bezovou chuť, tak po překvašení z toho může být i zajímavé bezové víno…
Ahoj Petře!:)
Až budou bezinky, bude recept na rybičkovskou „kolalokovu limonádku“!;)
Zdravím všechny,
zrovna se chystám na sběr pampelišek, med jsem dělala už několikrát,ale letos do něj dam i ten zázvor,
tak se těšim na výsledek,jinak si tuhle meducínku dávam mimojiné i do bílého jogurtu a do ovesných vloček v podstatě místo cukru.
Jo a ještě zkuste jste misto pampelišky bezový květ je to boží.
Tak já mám výsledek bohužel taky tekutější. Ještě jsem neochutnala, ale voní to nadoblačně.
Ahoj Pavlo i Katko,
Meducinka je opravdu trosilinku tekutejsi (nezapomente, ze po vychladnuti ale jeste zhoustne), proto jsem ji i nazvala meducinka a ne med. Je to hustotou neco mezi medem a sirupem..Teda ta, co se povedla uvarit me..:) Jestli ji chcete mit presto hustsi, klidne pridejte vice cukru (250g bych zkusila) a varte o ctvrt hodky dele nebo tak. Me ta tekutejsi varianta nevadi, protoze mi to chutove prislo uz vyrovnane..zazvoru i ostatnich ingredienci si pridejte taky podle vlastniho uvazeni. I ja s receptem experimentovala.:) Co se skladovani tyce. Med v neotevrene sklenici je „zavareny“, takze myslim, ze vydrzi dlouho. Po otevreni bych to videla tak na mesic max..ona vam ale stejne dyl nevydrzi.;))
Tak at vam chutna! A diky za komentare!:)
Uvařeno! Ale je to takové tekutější, tudíž předpokládám, že spotřebujeme nejdéle do 2 měsíců. Doporučuji. Klidně bych dala i víc zázvoru, mám ho ráda.