Když nemáte gril, pořiďte si grilovací pánev a když nemáte grilovací pánev, kupte si lilek!:) Tak v tomhle duchu se dneska nesl recept na zdravější variantu domácího vegeburgeru. Chcete-li si trošku vyhodit z kopejtka, příjde vám návštěva a nebo tak jako já toužíte po něčem naoko nezdravim, vyražte do tržnice nebo vy šťastnější na zahrádku; vydloubněte kus salátu, očesejte rajčátka, lilek, kupte si bezlepkovou mouku a pusťte se s náma do vaření!;)
Na 3 nejúžasnější vegeburgery budete potřebovat:
Na 3 kulaťounké bulky:
- 150 g bezlepkové mouky (např. Michalík II. z Country Lifu)
- 80 ml převařené vody pokojové teploty
- 3 lžíce slunečnicového oleje (např. z DM)
- 1/4 čerstvého droždí (např. Country Life)
- 1 lžička třtinového cukru
- 1 vejce
- 1/2 lžičky soli
- 2 lžičky sezamu na posypání
Do větší mísy odměřte mouku a osolte. Do menší rozdrolte droždí, přisypte cukr a vytvořte takovou kašičku. Přilijte k ní vodu i olej, polovinu rozkvedlaného vejce a vše přelijte do mouky a spojte v těsto buďto ručně vařečkou nebo hnětacím šlehačem. Těsto se bude trošku lepit. Vypracujte ho a na hodinu nechte pod utěrkou vykynout až zdvojnásobí svůj obsah. Musim přiznat, že je to moje první zkušenost s bezlepkovou moukou, který jsem se po shlédnutí všech možných diskuzích docela bála. Ale houstičky se po vyndání z trouby nesrazily a byly k nerozeznání od těch z běžný mouky!;)
Pak si pomoučete vál nebo pracovní plochu a těsto na něj vyklopte. Ještě jednou trošku zpracujte (už se tolik lepit nebude), ale opatrně s další moukou. Těsto rozdělte na tři části a vytvořte tři bulky tak, aby byly na povrchu hlaďounké. Toho docílíte tak, že budete vytvářet z kuliček „měšce“. Jednoduše vtlačujte na jednom místě těsto dovnitř a ono se pak na opačné straně na povrchu pěkně napne a bude jednolitě vyboulené. Místem, kde jste těsto vtlačovali položte na pečící papír dolů.
Nechte ještě 15 minut kynout. Zbytkem vejce s kapkou vody potom všchny bulky potřete až do krajů a posypte sezamem. Pečte 15 minut na 200°C bez horkého vzduchu.
Na bílý dresing s petrželkou a parmesanem:
- 1/2 šalotky
- 6 lžic sojanézy
- 1,5 lžičky dijonské hořtice (např. Marks & Spencer)
- 1/2 česneku
- 2 lžíce nastrouhaného parmesanu
- pár kapek citronu
- 2 snítky hladkolisté petrželky
- sůl a pepř na dochucení (nebo 1 ančovička místo soli, ale já je moc nemusim :/)
V mističce si rozmíchejte sojanézu s dijonskou hořticí, přisypte k ní cibulku pokrájenou na malé kostičky, prolisovaný česnek a nastrouhaný parmesan. Dochuťe solí, pepřem a citronem a na závěr nasekanou petrželkou. Pokud vám dresing připadá hodně hustý, můžete ho malinko naředit vodou.
Na náplň a zdobení:
- 1 menší lilek
- 1 červenou cibuli
- 1 štěrbák neboli endivii (nebo nějaký jiný dobrý salátek)
- mini rajčátka
Tenhle závěrečný krok je úplně nejjednodušší. Lilek nakrájejte na širší kolečka a z obou stran ho posolte a nechte „vypotit“. Vytáhne se z něj hořkost. Pak je opečte pěkně z obou stran na pánvičce na olivovém oleji. Cibulku nakrájejte taky na kolečka a nechte zesklovatět v rendlíčku. Umyjte si salátek i rajčátka a pak už to jde ráz na ráz!:)
Rozkrojte bulku, na pánvi si posuňte téměř hotový lilek a opečte obě části bulky řezem dolů. Obě strany potřete čalamádou, na spodní půlku dejte salátek, na něj plátky opečeného lilku i teplé cibulky a přiklopte vrchní bulkou. Je to vážně mňamózní!:)
TIP: Protože mám doma zapřísáhlého masožravce, nechala jsem si pro něho umlít kousek čerstvého předního hovězího. Doma jsem ho nechala chvilku „odrazit“ na lince. Nedělejte ho rovnou vyndané z ledničky, ty teplotní šoky masu nesvědčí. Uplácejte kulatý karbanátek a nasucho ho opečte na pánvi z obou stran cca po 3-4 min. podle toho, jak je vysoký a jak ho chcete mít propečený.
Lilek ROCKS! :))
Ogrilovaný lilek je nej, obzvlášť v burgeru teda :D Posledně putoval hned z grilu do pusy a skončilo to spáleným patrem. Ale dobrota největší :D
Na to jsme se těšili…!
Nazdáááár rybičky :D Ty houstičky vypadají mňamózně. A jak chytře je to vymyšleno pro smíšené strávníky. Lilek :))