5. Únor 2014 1

Marakujová bábovka od protinožců

Marakujova babovka

No, když už jsem já, Růžová, teda byla na tom druhym konci planety, kde nejenom že všichni choděj hlavou dolu, ale eště tam maj taky v zimě léto, tak jsem si řekla, že toho musim využít pro nějakou kulinářskou inspiraci. No a co tomu čert nechtěl, Ježíšek mi (ve 40-ti stupních :) nadělil tu nejúžasnější knížku o pečení, Cakes od Marianne Hudson, kterou budou dědit moje děti a děti jejich dětí a děti těch jejich dětí… a tak.

No prostě upekla jsem podle ní svojí vylepšenou (zdravější) marakujovou buchtu, která je doslova definicí tropický pochoutky a kdo si chce doma v Čechách v -10° (to nemá vyznívat sarkasticky :)) navodit tu správnou plážovou atmosféru, tak jí zkrátka musí zkusit!

Marakuja, což je plod takový hezký kytičky jménem mučenka, je takový to hrozně voňavý ovoce, který my, český rybičky známe nejčastějc z multivitamínovejch džusů. Nejenom, že je tohle ovoce krásný, ale taky samozřejmě úžasně zdravý (se rozumí, ne?!:)! Pokud ho jíte celý, jakože dužinu i se semínkama, tak se nacpete vlákninou a spoustou vitaminu C a A. Různý zdroje uváděj, že 1 hrneček marakuji denně vydá za 120% denní dávky vitaminu C (proč takovýhle věci rostou v Austrálii a ne někde, kde řáděj chřipky a tim pádem jsou tam potřeba jako u nás??). Potom je v tomhle zázraku taky spousta železa a draslíku. Takže pokud se vám někde náhodou poštěstí tohle ovoce ukořistit čerstvý (ale v konzervě můžete taky), tak po něm ihned skočte!

Na jednu menší buchtu budete potřebovat:

  • 150 g celozrnný mouky (nebo klidně i rýžový pokud chcete péct bezlepkově)
  • 1/2 hrnku kokosovýho (nebo slunečnicovýho) oleje
  • 80 g třtinového cukru (nebo zkuste 6 lžic medu)
  • kůru z 1 pomeranče (chemicky neošetřenýho)
  • 2 vajíčka
  • 1 lžičku prdopeče
  • 4 marakuje (čerstvý nebo klidně teda i z konzervy, no:)
  • 1 lžíci medu/cukru (můžete zkusit i extrakt ze stévie)
  • 1-2 lžíce pomerančový šťávy

Nejdřív ze všeho si nastrouhejte do větší mísy pomerančovou kůru. Potom si zvlášť v menší misce smíchejte vydlabanou dužinu z marakuji, 1 lžíci medu a šťávu z toho nahatýho pomeranče a dejte na chvilku stranou. Ke kůře přidejte cukr/med a olej a hezky to všechno zašlehejte do kompaktní hmoty. Přidejte mouku, prdopeč, vajíčka a marakujovou směs. Finální konzistence těsta by měla bejt asi jako na bábovku, takže poměrně tekutá.

Marakujova babovka testo
Vymažte a vysypte si formu (já jsem v rámci improvizace použila bábovkoidní, ale menší dortová bude nejlepší ;), těsto do ní nalijte a pečte v předehřátý troubě na 180 asi 40 minut. To, že je buchta hotová zjistíte tak, že do ní zapíchenete špejli, kterou byste zase měli vyndat suchou.

Upozornění: sousedy ani kamarády nezvěte, panč to všechno smíte sami, ani nebudete vědět jak!;)

A jeden kacířskej tip na konec: pro dotažení požitku k dokonalosti je možno servírovat s malym kopečkem vanilkový zmrzliny a dělat jakože nic!:D

Marakuja

Marakujova babovka rez

1 komentář k článku Marakujová bábovka od protinožců

  1. Vypadá to moc pěkně! bára.kára

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *